polskie stronnictwo ludowe co znaczy

Definicja POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE (PSL) - PIAST histori Polski. Słownik ruchu ludowego; Powstała krzyżówka

Definicja POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE (PSL) - PIAST

Co to znaczy POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE (PSL) - PIAST: partia polityczna ruchu ludowego; Powstała wskutek rozłamu w PSL w 1913; przeciwnicy polityki J. Stapińskiego połączyli się z tak zwany frondą lwowską 1 II 1914 tworząc nową organizację, najsilniejsze ugrupowanie chłopskie w Galicji, które podjęło współpracę z nacjonalistami; w momencie I wojny światowej wchodziło w skład NKN, i PKL; w X 1918 do stronnictwa przyłączyło się lewicowe Zjednoczenie Ludowe z Królestwa Polskiego, a w rok potem ekipa rozłamowa z PSL-Wyzwolenia i Wielkopolskie Towarzystwo Włościan; po akcesie do organizacji działaczy chłopskich z Pomorza w 1920 partia uzyskała status ogólnopolski; w l. 1918-1926 należała do czołowych stronnictw centrowych, a w wyborach do Sejmu RP w 1922 zdobyła 70 mandatów; w programie kładziono nacisk na: utrzymanie zasad demokracji parlamentarnej, reformy socjalne, a szczególnie na przeprowadzenie reformy rolnej (za odszkodowaniem ze skarbu państwa); w działalności politycznej starano się o powoływanie gabinetów centrowych albo pozapartyjnych; po zawarciu z prawicą paktu lanckorońskiego i utworzeniu rządu Chjeno-Piasta lider partii, W. Witos, stanął na czele nowego rządu, który upadł z powodu kryzysu gospodarczego w 1923; upadek rządu spowodował secesję z partii części działaczy lewicowych, którzy odeszli do PSL-Lewicy; w 1926 partia weszła ponownie w skład rządu, który na czele z W. Witosem próbował powstrzymać zamach stanu J. Piłsudskiego ( zamach majowy); przechodząc do opozycji partia utraciła część działaczy, którzy weszli potem w skład BBWR (między innymi J. Bojko); w programach politycznych z lat 1928-1931 podkreślano obronę parlamentaryzmu i zasad demokratycznych i stąd współuczestnictwo w utworzeniu Centrolewu; po rozbiciu opozycji aresztowano ((między innymi również przywódców stronnictwa: W. Witosa i W. Kiernika; w 1931 połączyło się z PSL-Wyzwolenie i Stronnictwem Chłopskim tworząc SL; czołowi działacze: J. Bojko (pierwszy prezes), B. Wysłouch, W. Witos (prezes w okresie międzywojennym), J. Dębski, W. Kiernik, M. Rataj, J. Dąbski (do 1923); organy prasowe: "Piast", "Wola Ludu", "Gazeta Ludowa", "Włościanin".

Co znaczy PIECHOTA WYBRANIECKA:
Porównanie piechotą łanową; utworzona za panowania Stefana Batorego na wzór piechoty węgierskiej z chłopów pochodzących z królewszczyzn (z 20 łanów królewszczyzn jeden wybraniec); liczyła około 2300 ludzi polskie stronnictwo ludowe (psl) - piast co znaczy.
Krzyżówka POLSKA PARTIA SOCJALISTYCZNA (PPS):
Dlaczego Powstała na zjeździe paryskim 21 XI 1892 z udziałem przedstawicieli II Proletariatu, ZRP i polskich działaczy socjalistycznych na emigracji, którzy powołali Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i polskie stronnictwo ludowe (psl) - piast krzyżówka.
Co to jest PIERWSZA DYWIZJA GRENADIERÓW:
Jak lepiej POLSKIE SIŁY ZBROJNE NA ZACHODZIE polskie stronnictwo ludowe (psl) - piast co to jest.
Słownik PROCES TORUŃSKI:
Kiedy mechanizm funkcjonariuszy SB oskarżonych o zamordowanie ks. J. Popiełuszki (19 X 1984); 7 II 1985 skazano W. Chmielewskiego, L. Pękalę, G. Piotrowskiego na kary od 14 do 25 lat więzienia polskie stronnictwo ludowe (psl) - piast słownik.
Czym jest POSŁUGI:
Od czego zależy w średniowieczu wymagania ciążące na ludności wolnej i poddanej na rzecz księcia: stacji (zapewnienia noclegu i wyżywienia), podwód (dostarczenia środków transportu), posług łowieckich i wojskowych polskie stronnictwo ludowe (psl) - piast czym jest.

Czym jest POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE (PSL) - PIAST znaczenie w Słownik definicji P .

  • Dodano:
  • Autor: