władysław broniewski co to znaczy

Definicja BRONIEWSKI WŁADYSŁAW biografia. z organizacjami niepodległościowymi już w okresie

Co znaczy BRONIEWSKI WŁADYSŁAW

Czym jest BRONIEWSKI WŁADYSŁAW: (1897-1962) - żołnierz Legionów Polskich, pisarz; związany z organizacjami niepodległościowymi już w okresie gimnazjalnym; w 1915 zaciągnął się do służby w Legionach Polskich i został internowany w Szczypiornie ( kryzys przysięgowy); walczył jako oficer w momencie wojny polsko-radzieckiej; w okresie międzywojennym związany początkowo z ruchem socjalistycznym, a potem sympatyk KPP; po kampanii wrześniowej znalazł się we Lwowie, gdzie w 1940 został uwięziony poprzez NKWD; zwolniony w 1941 wspólnie z Armią Polską w ZSRR dotarł do Palestyny; wrócił do państwie w 1945 i zaangażował się po stronie władzy komunistycznej (słynny stał się jego panegiryczny poemat Wyraz o Stalinie); rozczarowany do otaczającej rzeczywistości praktycznie przestał pisać w drugiej połowie lat pięćdziesiątych; znany jako autor wierszy o tematyce rewolucyjnej (międzywojenne zbiory: Dymy nad miastem, Troska i pieśń, Krzyk ostateczny), patriotycznej (zbiory: Bagnet na broń i Drzewo rozpaczające) i utworów lirycznych (Mazowsze i Wisła i cyklu poświęconego zmarłej córce - Anka).

Słownik BUNT ŁÓDZKI:
Historia strajk robotniczy w okręgu łódzkim; trwał od 2 do 11 V 1892; zginęło około 200 osób broniewski władysław.
Słownik BIELECKI TADEUSZ:
Historia działacz ruchu narodowego; w l. 1930-1935 poseł na sejm; w l. 1926-1933 jeden przywódców OWP, 1934-1939 członek tak zwany siódemki i dziewiątki kierowniczej SN, a od VI 1939 prezes ZG SN; na broniewski władysław.
Słownik BERNARDYNI:
Historia ZAKONY broniewski władysław.
Słownik BAZAR:
Historia rzemieślniczy założony w Poznaniu w 1838 z inicjatywy K. Marcinkowskiego; w budynku mieściło się również kasyno, resursa i hotel; otwarty w 1841; był miejscem spotkań polskich ziemian, kupców broniewski władysław.
Słownik BRANICKI JAN KLEMENS:
Historia hetman ogromny koronny od 1752; w momencie panowania Augusta III Wettina na czele fakcji magnackiej konkurującej z Familią; kandydat na króla w czasie wolnej elekcji 1764; mecenas sztuki, fundator broniewski władysław.

Definicje jak broniewski władysław w Biografia B .

  • Dodano:
  • Autor: