program federacyjny co to znaczy

Definicja FEDERACYJNY PROGRAM biografia. Piłsudskiego; nawiązywał do tradycji jagiellońskiej i

Co znaczy FEDERACYJNY PROGRAM

Czym jest FEDERACYJNY PROGRAM: koncepcja głoszona i wykonywana w l. 1918-1920 poprzez J. Piłsudskiego; nawiązywał do tradycji jagiellońskiej i koncepcji unii hadziackiej z 1656; zakładał zbudowanie po 1918 federacyjnego organizmu państwowego gdzie Polska, Litwa, Białoruś, a później i Ukraina będą w stanie razem przeciwstawić się potędze Rosji i Niemiec i odgrywać decydującą rolę w Europie Środkowo-Wschodniej; państwa na wschodzie miały być ponadto "buforami" chroniącymi Polskę do Rosji; na przeszkodzie realizacji f. p. stanęły narodowe aspiracje Litwinów i Ukraińców.

Słownik FLOTA KAPERSKA:
Historia strażnikami morza (custodes maris); flota złożona ze statków, których właściciele na podstawie tak zwany listów przepowiednich zaciągali się na służbę po jednej ze stron prowadzących wojnę i pod ich federacyjny program.
Słownik FRANCISZEK LUDWIK KS. CONTI:
Historia bratanek Wielkiego Kondeusza; dzięki poparciu stronnictwa francuskiego wybrany na króla Polski w wolnej elekcji 1697; nieudana wyprawa z niewielką flotą francuską, która wylądowała w Gdańsku nie federacyjny program.
Słownik FELDMAN JÓZEF:
Historia 1899-1964) - historyk; syn Wilhelma; od 1937 prof. UJ, członek PAU; badacz dziejów nowożytnych; kluczowe prace: Polska w dobie wojny północnej 1704-1709, Bismarck a Polska, Stanisław Leszczyński federacyjny program.
Słownik FRYCZ MODRZEWSKI ANDRZEJ:
Historia Modrevius około 1503-1572); poeta polityczny, humanista, teolog, moralista; po studiach w Akademii Krakowskiej i przyjęciu święceń kapłańskich pracował w kancelarii prymasa Jana Łaskiego, a później federacyjny program.
Słownik FRASYNIUK WŁADYSŁAW:
Historia działacz związkowy i polityczny; od II 1981 do 1990 przewodniczący Regionu Dolnośląskiego NSZZ Solidarność ; za działalność w strukturach podziemnych związku więziony w l. 1882-1984, 1985-1986 federacyjny program.

Definicje jak federacyjny program w Biografia F .

  • Dodano:
  • Autor: