niany pańszczy folwark co to znaczy

Definicja FOLWARK PAŃSZCZY¬NIANY biografia. gospodarkę swoją pana feudalnego i uprawiany

Co znaczy FOLWARK PAŃSZCZY¬NIANY

Czym jest FOLWARK PAŃSZCZY¬NIANY: gospodarczo wyodrębniony region ziemi, stanowiący gospodarkę swoją pana feudalnego i uprawiany bezpośrednio ( pańszczyzna) na jego rzecz poprzez poddanych chłopów; kształtowały się od XV w. z powodu sprzyjającej koniunktury politycznej po wojnie trzynastoletniej (odzyskanie ujścia Wisły) i ekonomicznej (zapotrzebowanie na polskie zboże na zachodzie Europy); upadek następował etapowo od drugiej poł. XVII w. z powodu niekorzystnej koniunktury i obniżenia wydajności gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej w porównaniu z robotą robotników najemnych ( oczynszowanie).

Słownik FORNALSKA MAŁGORZATA:
Historia 1902-1944) - działaczka ruchu komunistycznego; członkini SDKPiL i KPP; w l. 1941-1941 weszła w skład tak zwany drugiej Ekipy Inicjatywnej komunistów polskich przerzuconej z ZSRR do Polski; w l. 1942 folwark pańszczy¬niany.
Słownik FISZER STANISŁAW:
Historia generał; w momencie stworzenia kościuszkowskiego pełnił funkcję adiutanta Naczelnika T. Kościuszki; oficer Legionów Polskich we Włoszech; w momencie Księstwa Warszawskiego szef sztabu (wraz z folwark pańszczy¬niany.
Słownik FRANCISZKANIE:
Historia ZAKONY folwark pańszczy¬niany.
Słownik FEUDUM:
Historia LENNO folwark pańszczy¬niany.
Słownik FUTURYZM POLSKI:
Historia kierunek artystyczno-literacki na początku XX w. nawiązujący do estetyki futuryzmu włoskiego i rosyjskiego; demistyfikował stereotypy i atakował normy i wartości mieszczańskiego społeczeństwa; starał folwark pańszczy¬niany.

Definicje jak folwark pańszczy¬niany w Biografia F .

  • Dodano:
  • Autor: