sprawiedliwy kazimierz co to znaczy

Definicja KAZIMIERZ II SPRAWIEDLIWY biografia. Salomei, książę wiślicki 1166, sandomierski 1173

Co znaczy KAZIMIERZ II SPRAWIEDLIWY

Czym jest KAZIMIERZ II SPRAWIEDLIWY: (1138-1194) - najmłodszy z synów Bolesława Krzywoustego i Salomei, książę wiślicki 1166, sandomierski 1173; powołany na tron krakowski w 1177 poprzez możnych w momencie nieobecności Mieszka Starego, co było następnym złamaniem zasady pryncypatu; w 1180 zwołał zjazd książąt i biskupów do Łęczycy, gdzie za przywileje dla możnych świeckich i duchownych anulowano testament Bolesława Krzywoustego, na co uzyskał zgodę papiestwa i cesarstwa (lecz za uznanie w 1184 zwierzchnictwa cesarskiego nad Polską); utracił zwierzchność nad Pomorzem Zachodnim i dopuścił do rozluźnienia związków z Pomorzem Gdańskim.

Słownik KRAKÓW:
Historia 8 IV 1525; potwierdzał sekularyzację Zakonu Krzyżackiego, a zamiast państwa zakonnego podległego papieżowi pojawiło się kraj świeckie Prusy Książęce; księciem pruskim został Albrecht Hohenzollern kazimierz ii sprawiedliwy.
Słownik KOMENSKÝ JAN AMOS:
Historia 1592-1670) - pedagog czeski; z Czech dotarł do Polski, gdzie zajmował się reformą szkolnictwa jako rektor szkoły braci czeskich w Lesznie; w momencie potopu szwedzkiego poparł króla Szwecji Karola kazimierz ii sprawiedliwy.
Słownik KAMIEŃSKI HENRYK:
Historia ekonomista, filozof, dziennikarz; walczył w stworzeniu listopadowym; wspólnie z ciotecznym bratem E. Dembowskim należał do Związku Narodu Polskiego; domagał się masowej rewolucji socjalnej, popierał kazimierz ii sprawiedliwy.
Słownik KASPROWICZ JAN:
Historia dramaturg, pisarz, tłumacz; w 1884 należał do ekipy socjalistów L. Krzywickiego; od 1889 pisał do Kuriera Lwowskiego ; od 1894 był członkiem Ligi Narodowej; w 1920 uczestniczył w akcji plebiscytowej kazimierz ii sprawiedliwy.
Słownik KANCLERZ:
Historia najważniejszych urzędników państwowych kierujący kancelarią książęcą (królewską), w związku z czym sprawujący pieczę nad polityką zagraniczną; od końca XII w. mający zastępców podkanclerzy; w okresie kazimierz ii sprawiedliwy.

Definicje jak kazimierz ii sprawiedliwy w Biografia K .

  • Dodano:
  • Autor: