narodowy centralny komitet co to znaczy

Definicja KOMITET CENTRALNY NARODOWY biografia. Komitetu Miejskiego; prowadził pracę przygotowawcze

Co znaczy KOMITET CENTRALNY NARODOWY

Czym jest KOMITET CENTRALNY NARODOWY: Kierował działalnością Czerwonych; powstał w V 1862 z Komitetu Miejskiego; prowadził pracę przygotowawcze do wybuchu stworzenia; po ogłoszeniu branki wyznaczył jego termin; w manifeście z 22 I 1863 ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym; czołowi działacze: A. Giller, J. Dąbrowski, Z. Padlewski; wydawał pismo "Ruch".

Słownik KUTRZEBA TADEUSZ STANISŁAW:
Historia generał, historyk; w l. 1906-1918 oficer austriacki; od 1918 w WP, między innymi w 1920 szef sztabu 3 Armii, frontów południowo-wschodniego i środkowego; w l. 1924-1928 szef Biura Ścisłej Porady komitet centralny narodowy.
Słownik KRAKOWSKA SZKOŁA HISTORYCZNA:
Historia konserwatywna; jej twórcami byli: W. Kalinka, J. Szujski, M. Bobrzyński; powody upadku Rzeczypospolitej widzieli w braku silnych rządów, wybujałym parlamentaryzmie; popierali konserwatywną koncepcję komitet centralny narodowy.
Słownik KRÓLESTWO POLSKIE:
Historia Kongresowym albo Kongresówką; powstało na mocy decyzji kongresu wiedeńskiego 1815; objęło większą część Księstwa Warszawskiego; powierzchnia 128 tys. km2; w 1912 oderwano Chełmszczyznę; pod względem komitet centralny narodowy.
Słownik KOSSAK JULIUSZ:
Historia 1824-1899) - malarz, akwarelista, ilustrator; zasłynął z przedstawiania scen batalistycznych i historycznych, szczególnie koni i jeźdźców; autor ilustracji do Trylogii H. Sienkiewicza komitet centralny narodowy.
Słownik KSIĘSTWO OŚWIĘCIMSKIE:
Historia kasztelania należało do ziemi krakowskiej ( Małopolska); odstąpione w 1177 poprzez Kazimierza Sprawiedliwego za poparcie w staraniach o tron krakowski Mieszkowi Plątonogiemu, weszło pierwotnie w komitet centralny narodowy.

Definicje jak komitet centralny narodowy w Biografia K .

  • Dodano:
  • Autor: