oczynszowanie co to znaczy

Definicja OCZYNSZOWANIE biografia. zamiast dotychczasowej pańszczyzny; dotyczyło wszystkich

Co znaczy OCZYNSZOWANIE

Czym jest OCZYNSZOWANIE: przechodzenie na świadczenia pieniężne dla właściciela dóbr zamiast dotychczasowej pańszczyzny; dotyczyło wszystkich rodzajów dóbr: królewskich, szlacheckich i duchownych; charakterystyczne w Rzeczypospolitej po kryzysie gospodarki feudalnej na przełomie XVII i XVIII w.; w najwyższym stopniu znane oczynszowanie dotyczyło dóbr: Andrzeja Zamoyskiego, Stanisława Małachowskiego i Stanisława Poniatowskiego; oczynszowanie nie zawsze powodowało natychmiastowe polepszenie sytuacji materialnej chłopów z racji na zbyt wysoką kwotę renty.

Słownik ORAWA:
Historia SPISZ oczynszowanie.
Słownik ORDONÓWNA HANKA:
Historia Pietruszyńskich Tyszkiewiczowa (1902-1950) - piosenkarka, tancerka, aktorka, jedna z najsłynniejszych gwiazd polskiego kabaretu, pracowała w Teatrze Ogromnym; w l. 1923-1931 zaangażowana w kabarecie oczynszowanie.
Słownik OPALIŃSKI ŁUKASZ:
Historia marszałek nadworny koronny, od 1653 wojewoda rawski; brat Krzysztofa Opalińskiego; w 1652 przewodniczył sądowi marszałkowskiemu nad Hieronimem Radziejowskim; zachował w momencie potopu szwedzkiego oczynszowanie.
Słownik OUN:
Historia zobacz ORGANIZACJA UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW oczynszowanie.
Słownik OSTROŁĘKA:
Historia V 1831 w czasie stworzenia listopadowego; decydująca o losach stworzenia klęska wojsk polskich pod dowództwem gen. J. Skrzyneckiego; 32-tys. armia polska uległa 40-tys. armii rosyjskiej pod oczynszowanie.

Definicje jak oczynszowanie w Biografia O .

  • Dodano:
  • Autor: