organizacja bojowa polskiej co to znaczy

Definicja ORGANIZACJA BOJOWA POLSKIEJ PARTII SOCJALISTYCZNEJ biografia. zamachów na urzędy i

Co znaczy ORGANIZACJA BOJOWA POLSKIEJ PARTII SOCJALISTYCZNEJ

Czym jest ORGANIZACJA BOJOWA POLSKIEJ PARTII SOCJALISTYCZNEJ: bojówka PPS; powstała w V 1904; jej członkowie dokonywali zamachów na urzędy i urzędników rosyjskich, napadów na kasy skarbowe i pociągi przewożące kapitał rządowe; po rozłamie w PPS pozostała przy PPS "Frakcji Rewolucyjnej"; skończyła działalność w 1911; największe akcje: zamach na generała-gubernatora Skałłona w VIII 1906, krwawa środa 1906, atak na pociąg z pieniędzmi pod Rogowem w XI 1906 i pod Bezdanami IX 1908 (dowodził J. Piłsudski); czołowi działacze: J. Piłsudski, T. Arciszewski, S. Okrzeja, W. Sławek, A. Prystor.

Słownik ORDON JULIAN KONSTANTY:
Historia 1810-1887) - oficer; walczył w stworzeniu listopadowym; w czasie obrony Warszawy dowodził redutą na Woli (poemat A. Mickiewicza); brał udział w wyprawie G. Garibaldiego na Sycylię w 1860 organizacja bojowa polskiej partii socjalistycznej.
Słownik OZN:
Historia zobacz OBÓZ ZJEDNOCZENIA NARODOWEGO organizacja bojowa polskiej partii socjalistycznej.
Słownik OKRZEJA STEFAN:
Historia działacz ruchu robotniczego; Od 1904 członek PPS; w 1905 założył jeden z pierwszych dwóch oddziałów Organizacji Bojowej PPS; w momencie zamachu na kancelarię komisariatu policji na Pradze został organizacja bojowa polskiej partii socjalistycznej.
Słownik OLSZOWSKI STEFAN:
Historia działacz partyjny i państwowy; działacz organizacji młodzieżowych: ZMP i ZMS; jako członek PZPR od 1952 pełnił sporo funkcji partyjnych, między innymi: sekretarz KC PZPR (1968-1971, 1976-1982) i organizacja bojowa polskiej partii socjalistycznej.
Słownik OBOZY MASOWEJ ZAGŁADY:
Historia OBOZY HITLEROWSKIE organizacja bojowa polskiej partii socjalistycznej.

Definicje jak organizacja bojowa polskiej partii socjalistycznej w Biografia O .

  • Dodano:
  • Autor: