sandomierz co to znaczy

Definicja SANDOMIERZ biografia. u boku Augusta II Wettina przeciwko popieranemu poprzez Szwedów

Co znaczy SANDOMIERZ

Czym jest SANDOMIERZ: konfederacja - zawiązana w 1704 w momencie wojny północnej u boku Augusta II Wettina przeciwko popieranemu poprzez Szwedów Stanisławowi Leszczyńskiemu i w obronie suwerenności Rzeczypospolitej; jej przywódcy (marszałkiem konfederacji był Stanisław Denhoff) zawarli w Narwie w 1704 porozumienie z carem Rosji Piotrem I umożliwiające wojskom rosyjskim wkroczenie na teren Rzeczypospolitej; mimo klęsk Augusta II Wettina i Piotra I w l. 1704-1709 konfederaci pozostali wierni Rosji, a w 1709 pod Koniecpolem pokonali Stanisława Leszczyńskiego odcinając wojska króla Szwecji Karola XII na Ukrainie i umożliwiając powrót Augusta II Wettina do Polski.

Słownik SPISZ:
Historia kraina na południowych stokach Karpat, w dolinie Popradu; oddana w 1108 Węgrom jako posag Judyty, córki Bolesława Krzywoustego; w części wróciła do Polski w 1412 jako zastaw pożyczki udzielonej sandomierz.
Słownik STALMACH PAWEŁ:
Historia dziennikarz, działacz narodowy na Śląsku Cieszyńskim; uczestnik kongresu słowiańskiego w Pradze 1848; redaktor Tygodnika Cieszyńskiego (1848) i Gwiazdki Cieszyńskiej (1851); współorganizator sandomierz.
Słownik STUDIUM POLSKI PODZIEMNEJ:
Historia INSTYTUT POLSKI I MUZEUM IM. GEN. SIKORSKIEGO sandomierz.
Słownik STASZIC STANISŁAW:
Historia działacz polityczny, socjalny i oświatowy, poeta, tłumacz; pochodził z rodz. mieszczańskiej; przyjął święcenia kapłańskie, ale nie wypełniał obowiązków kapłańskich; po studiach w Niemczech i sandomierz.
Słownik SˇD WOJEWODZIŃSKI:
Historia SˇD ZIEMSKI sandomierz.

Definicje jak sandomierz w Biografia S .

  • Dodano:
  • Autor: