konwokacyjny sejm co to znaczy

Definicja SEJM KONWOKACYJNY biografia. konfederacką ( konfederacja generalna); 2) do historii

Co znaczy SEJM KONWOKACYJNY

Czym jest SEJM KONWOKACYJNY: 1) sejm odbywający się w czasie bezkrólewia pod laską konfederacką ( konfederacja generalna); 2) do historii przeszedł sejm z 1764 obradujący pod przewodnictwem Adama Kazimierza Czartoryskiego, który przyjął 180 konstytucji rozpoczynając dzieło reformy państwa w drugiej poł. XVIII w., między innymi: zasadę głosowania większością nad sprawami dotyczącymi skarbu, wprowadzenie regulaminu i porządku obrad sejmowych, zakaz przysięgi na instrukcje poselskie, zniesienie liberum veto na sejmikach deputackich i sejmikach elekcyjnych; zawiązanie konfederacji w 1764 pozwoliło także kontynuować reformy na sejmie koronacyjnym i sejmie w 1766.

Słownik SAPIEHA ADAM:
Historia 1828-1903) - książę, polityk galicyjski; poseł do Sejmu Krajowego 1861-1864, 1868-1872; lider Białych w Galicji; przeciwnik stańczyków; od 1875 prezes Galicyjskiego Towarzystwa Gospodarczego sejm konwokacyjny.
Słownik SWINARSKI KONRAD:
Historia reżyser teatralny; jeden z najwybitniejszych twórców powojennego teatru polskiego; w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych zasłynął inscenizacjami dramatów romantycznych i neoromantycznych w sejm konwokacyjny.
Słownik SZKOŁY PODWYDZIAŁOWE:
Historia SZKOŁY WYDZIAŁOWE sejm konwokacyjny.
Słownik STRÓŻA:
Historia w okresie państwa pierwszych Piastów wymóg stróżowania w grodach i strażnicach; potem zamienia się na daninę w zbożu, również nazywaną stróżą sejm konwokacyjny.
Słownik SPRZYSIĘŻENIE WYSOCKIEGO:
Historia organizacja; powstała w XII 1828 w Szkole Podchorążych Piechoty; na czele ppor. P. Wysocki; w 1830 przyłączyli się do niej działacze cywilni; nie posiadała skrystalizowanego programu, przyszłych sejm konwokacyjny.

Definicje jak sejm konwokacyjny w Biografia S .

  • Dodano:
  • Autor: