Czym jest SEJM WIELKI: zwany również Sejmem Czteroletnim; zawiązany w 1788 pod laską konfederacji przeprowadził dzieło gruntownych reform Rzeczypospolitej zwieńczone uchwaleniem Konstytucji 3 Maja; jego marszałkami byli z Korony Królestwa Polskiego Stanisław Małachowski, a z Wielkiego Księstwa Litewskiego Kazimierz Nestor Sapieha; działał w dwóch fazach: I etap 1788-1790: przeprowadzono wówczas reformę wojskowo-skarbową ( ofiara dziesiątego grosza), zniesiono Radę Nieustającą i uchwalono lustrację królewszczyzn; II etap 1790-1792: po wyborach na sejmikach przewagę nad stronnictwem magnackim uzyskało stronnictwo patriotyczne, co pozwoliło na dokończenie dzieła reformy państwa: zniesiono prawo szlachty nieposesjonackiej ( gołoty) do głosowania na sejmikach, uchwalono prawo o miastach, a zwieńczeniem naprawy Rzeczypospolitej stało się uchwalenie Konstytucji 3 Maja.
- Słownik SĘP SZARZYŃSKI MIKOŁAJ:
- Historia 1581) - pisarz, humanista; znany jako autor utworów lirycznych (większa część jego dorobku zaginęła) zebranych w zbiorze Rytmy abo Wiersze polskie (1568-1581); w jego twórczości dominuje dziedzina sejm wielki.
- Słownik SENTYMENTALIZM:
- Historia klasycyzmu kluczowy prąd polskiego oświecenia; charakteryzował się podkreślaniem przeżyć wewnętrznych i odwołaniem do prostoty i natury; charakterystyczny raczej dla twórczości dworskiej; zauważalny sejm wielki.
- Słownik SENATOROWIE:
- Historia SEJM WALNY sejm wielki.
- Słownik SZKOŁA AKADEMICZNO-GÓRNICZA:
- Historia pierwsza polska szkoła techniczna; powstała w 1816 w Kielcach z inicjatywy S. Staszica; szkoliła fachowców z zakresu górnictwa i hutnictwa; po przeniesieniu do Warszawy w 1826 skończyła działalność sejm wielki.
- Słownik STOLNIK:
- Historia pierwotnie odpowiadał za stół władcy; od XVI w. honorowy urzędnik ziemski sejm wielki.
Definicje jak sejm wielki w Biografia S .