kajetan sołtyk co to znaczy

Definicja SOŁTYK KAJETAN biografia. Czartoryskich i Poniatowskich i reform proponowanych poprzez

Co znaczy SOŁTYK KAJETAN

Czym jest SOŁTYK KAJETAN: (1715-1788) - od 1759 biskup krakowski; przeciwnik Czartoryskich i Poniatowskich i reform proponowanych poprzez Familię; na sejmie 1767 roku, za opór przeciwko uchwaleniu praw politycznych dla dysydentów, wywieziony z ekipą posłów opozycyjnych na rozkaz ambasadora rosyjskiego Mikołaja Repnina do Kaługi, skąd powrócił w 1773.

Słownik SOCREALIZM:
Historia realizmem socjalistycznym; kierunek w literaturze i sztuce powojennej; akceptując wzory radzieckie uznawał potrzebę twórczości odzwierciedlającej interesy proletariatu, a odrzucającej tak zwany sołtyk kajetan.
Słownik STANISŁAW LESZCZYŃSKI:
Historia 1699 wojewoda poznański, w l. 1704-1709 i 1733-1736 władca Polski; pochodził z wielkopolskiej rodziny magnackiej; w momencie wojny północnej (III) w 1704 stanął u boku króla Szwecji Karola XII sołtyk kajetan.
Słownik SPYTEK Z MELSZTYNA:
Historia około 1398-1439) - lider husytyzmu polskiego; w 1439 stanął na czele konfederacji korczyńskiej; zginął w bitwie pod Grotnikami sołtyk kajetan.
Słownik SEJMY ROZBIOROWE:
Historia I rozbiorze Polski na żądanie mocarstw zaborczych; obradował w l. 1773-1775; mimo sprzeciwu posłów Tadeusza Reytana i Samuela Korsaka konwencja rozbiorowa została zatwierdzona; na sejmie tym dokonano sołtyk kajetan.
Słownik SEJMY INKWIZYCYJNE:
Historia panowania Zygmunta III Wazy, na którym władca wspierając zwolenników kontrreformacji odrzucił prośby dysydentów o powstrzymanie wystąpień przeciwko protestantom, przywracając równocześnie prawo do sołtyk kajetan.

Definicje jak sołtyk kajetan w Biografia S .

  • Dodano:
  • Autor: