wysockiego sprzysiężenie co to znaczy

Definicja SPRZYSIĘŻENIE WYSOCKIEGO biografia. Podchorążych Piechoty; na czele ppor. P. Wysocki; w

Co znaczy SPRZYSIĘŻENIE WYSOCKIEGO

Czym jest SPRZYSIĘŻENIE WYSOCKIEGO: sekretna organizacja; powstała w XII 1828 w Szkole Podchorążych Piechoty; na czele ppor. P. Wysocki; w 1830 przyłączyli się do niej działacze cywilni; nie posiadała skrystalizowanego programu, przyszłych władz stworzenia; swą rolę ograniczyła do podjęcia walki zbrojnej, aresztowania wielkiego księcia Konstantego; następnie chciała przekazać władzę doświadczonym politykom; pod groźbą aresztowań doprowadziła do wybuchu stworzenia listopadowego; czołowi działacze: M. Mochnacki, J. Zaliwski.

Słownik SZCZEKOCINY:
Historia VI 1794 w momencie stworzenia kościuszkowskiego; Tadeusz Kościuszko na czele 15-tys. armii, pragnąc powstrzymać połączenie korpusu rosyjskiego Denisowa z wojskami pruskimi, zdecydował się na bitwę sprzysiężenie wysockiego.
Słownik SANDOMIERZ:
Historia zawiązana w 1704 w momencie wojny północnej u boku Augusta II Wettina przeciwko popieranemu poprzez Szwedów Stanisławowi Leszczyńskiemu i w obronie suwerenności Rzeczypospolitej; jej przywódcy sprzysiężenie wysockiego.
Słownik SZLACHTA ZAGONOWA:
Historia SZLACHTA sprzysiężenie wysockiego.
Słownik STOLNIK:
Historia pierwotnie odpowiadał za stół władcy; od XVI w. honorowy urzędnik ziemski sprzysiężenie wysockiego.
Słownik SARMACKA KULTURA:
Historia uznawanych za przodków szlachty Sarmatów; Styl życia i moment w dziejach kultury polskiej epoki baroku; charakteryzowała się z jednej strony cechami pozytywnymi, ziemiańsko-patriarchalnym stylem sprzysiężenie wysockiego.

Definicje jak sprzysiężenie wysockiego w Biografia S .

  • Dodano:
  • Autor: