Czym jest STANY: ekipy socjalne w okresie feudalizmu, formowane na zasadzie dziedziczności, wyróżniające się odrębną pozycją prawną; były to: duchowieństwo, rycerstwo ( szlachta), mieszczaństwo i chłopi; pierwszym stanem było duchowieństwo, ukształtowane od początków rozwoju chrześcijaństwa w Polsce, na co wpływ miała uprzywilejowana pozycja Kościoła; rycerstwo zamknęło się w stan w XIII-XIV w. po uzyskaniu przywilejów grupowych, które przekształciły je w szlachtę; odrębność mieszczaństwa określiły lokacje na prawie niemieckim w XIII-XIV w., podobnie jak pozycję chłopów; poza stanami pozostawały duże ekipy ludności, tak zwany ludzi luźnych.
- Słownik SZKOŁY GŁÓWNE:
- Historia Komisji Nauki Narodowej status szkoły głównej dostała Akademia Krakowska (Szkoła Kluczowa Koronna) i Akademia Wileńska (Szkoła Kluczowa Litewska), które zreformowali Hugo Kołłątaj (Kraków) i stany.
- Słownik SKAUTING:
- Historia ZWIˇZEK HARCERSTWA POLSKIEGO stany.
- Słownik SˇD WOJEWODZIŃSKI:
- Historia SˇD ZIEMSKI stany.
- Słownik SDP:
- Historia zobacz STOWARZYSZENIE DZIENNIKARZY POLSKICH stany.
- Słownik STOLICE:
- Historia średniowieczu nie było jednej stolicy, funkcje te spełniała aktualna siedziba księcia, dopiero potem już na stałe Kraków i Warszawa; były to: 1) Ostrów Lednicki, wyspa na jeziorze Lednickim koło stany.
Definicje jak stany w Biografia S .