Czym jest STATUTY WIŚLICKO-PIOTRKOWSKIE: zestaw norm prawnych (raczej karnych i procesowych) wydanych poprzez Kazimierza Wielkiego w 1347 w Wiślicy dla Małopolski i w 1348 w Piotrkowie Trybunalskim dla Wielkopolski; ten dualizm prawny, świadczący o odrębnym rozwoju obu dzielnic w XII-XIV w., został zniesiony poprzez wydanie jednolitego dla całego Królestwa zbioru (151 artykułów) w 1488; obowiązywały one do rozbiorów.
- Słownik SANTOK:
- Historia przy ujściu Noteci do Warty, przedmiot sporu terytorialnego z ekspansywną Brandenburgią; zajęty poprzez Brandenburgię w 1272, odzyskany poprzez Przemysła II w 1278 i ponownie zdobyty poprzez statuty wiślicko-piotrkowskie.
- Słownik SZAFRANEK JÓZEF:
- Historia ksiądz, działacz narodowy na Śląsku; od 1840 proboszcz w Bytomiu; współzałożyciel Dziennika Górnoszląskiego ; w l. 1848-1851 poseł do sejmu pruskiego; żądał wprowadzenia języka polskiego do szkół i statuty wiślicko-piotrkowskie.
- Słownik SKARGA PIOTR:
- Historia kaznodzieja, działacz kontrreformacyjny; pochodził z rodz. Powęskich podających się za szlachtę; po studiach w Akademii Krakowskiej wychowawca Jana Tęczyńskiego; po wstąpieniu do zakonu jezuitów statuty wiślicko-piotrkowskie.
- Słownik SDKPIL:
- Historia zobacz SOCJALDEMOKRACJA KRÓLESTWA POLSKIEGO I LITWY statuty wiślicko-piotrkowskie.
- Słownik SˇD SEJMOWY 1828:
- Historia konstytucyjny Królestwa Polskiego pod przewodnictwem P. Bielińskiego; rozpatrywał sprawę działaczy Towarzystwa Patriotycznego oskarżonych o zbrodnię stanu; pod wpływem opinii publicznej wydał w miarę statuty wiślicko-piotrkowskie.
Definicje jak statuty wiślicko-piotrkowskie w Biografia S .