strajk co to znaczy

Definicja STRAJK biografia. przykład robotników rolnych, przemysłowych, chłopów; celem jest obrona

Co znaczy STRAJK

Czym jest STRAJK: celowe przerywanie pracy poprzez pracowników najemnych, na przykład robotników rolnych, przemysłowych, chłopów; celem jest obrona interesów ekonomicznych albo politycznych; wyróżnia się formy s.: włoski - wolne tempo pracy bez jej porzucenia, okupacyjny - przerwanie pracy z równoczesnym okupowaniem zakładu pracy, głodowy - odmowa przyjmowania pokarmu poprzez okupujących miejsce pracy; w zależności od zasięgu dzieli się na: indywidualny, grupowy albo generalny; z uwagi na charakter: demonstracyjny, ostrzegawczy, solidarnościowy.

Słownik SOMOSSIERA (SAMOSIERRA):
Historia XI 1808; otworzyła cesarzowi Napoleonowi I drogę do Madrytu w wojnie przeciwko stworzeniu hiszpańskiemu; wyróżniła się w niej kawaleria polska, szczególnie brawurowa szarża 3 szwadronu szwoleżerów strajk.
Słownik SEJM KRÓLESTWA POLSKIEGO:
Historia konstytucji Królestwa Polskiego; miał być zwoływany co 2 lata na 30 dni; faktycznie obradował w 1818, 1820, 1825, 1830; wbrew konstytucji nie zatwierdzał nigdy budżetu; w 1825 Aleksander I zniósł strajk.
Słownik SIENKIEWICZ HENRYK:
Historia był współorganizatorem Kasy im. J. Mianowskiego; zaangażowany w działalność socjalną, między innymi w pomoc dla rodaków w zaborze pruskim walczącym z germanizacją; w okresie rewolucji 1905-1907 strajk.
Słownik SZKOŁY WYDZIAŁOWE:
Historia utworzone poprzez Komisję Nauki Narodowej (powstały 74 szkoły średnie: 10 wydziałowych i 64 podwydziałowych), które wdrażały nowy program opracowany poprzez Komisję; w kolegiach pijarskich i strajk.
Słownik SKARB POSPOLITY:
Historia SKARB KRÓLEWSKI strajk.

Definicje jak strajk w Biografia S .

  • Dodano:
  • Autor: