józef szafranek co to znaczy

Definicja SZAFRANEK JÓZEF biografia. proboszcz w Bytomiu; współzałożyciel Dziennika Górnoszląskiego

Co znaczy SZAFRANEK JÓZEF

Czym jest SZAFRANEK JÓZEF: (1807-1874) - ksiądz, działacz narodowy na Śląsku; od 1840 proboszcz w Bytomiu; współzałożyciel "Dziennika Górnoszląskiego"; w l. 1848-1851 poseł do sejmu pruskiego; żądał wprowadzenia języka polskiego do szkół i urzędów; domagał się poprawy sytuacji bytowej chłopów, górników i hutników; wydawał polskie śpiewniki i kalendarze ludowe; współtworzył czytelnie ludowe i towarzystwa trzeźwości.

Słownik SˇDOWNICTWO PATRYMONIALNE:
Historia SˇD DOMINIALNY szafranek józef.
Słownik STANISŁAW LESZCZYŃSKI:
Historia 1699 wojewoda poznański, w l. 1704-1709 i 1733-1736 władca Polski; pochodził z wielkopolskiej rodziny magnackiej; w momencie wojny północnej (III) w 1704 stanął u boku króla Szwecji Karola XII szafranek józef.
Słownik SENTYMENTALIZM:
Historia klasycyzmu kluczowy prąd polskiego oświecenia; charakteryzował się podkreślaniem przeżyć wewnętrznych i odwołaniem do prostoty i natury; charakterystyczny raczej dla twórczości dworskiej; zauważalny szafranek józef.
Słownik STALMACH PAWEŁ:
Historia dziennikarz, działacz narodowy na Śląsku Cieszyńskim; uczestnik kongresu słowiańskiego w Pradze 1848; redaktor Tygodnika Cieszyńskiego (1848) i Gwiazdki Cieszyńskiej (1851); współorganizator szafranek józef.
Słownik SOCJALISTYCZNY ZWIˇZEK STUDENTÓW POLSKICH (SZSP):
Historia młodzieżowa utworzona z połączenia ZSP, uczelnianych kół ZMW, ZMS; działała pod patronatem PZPR; prowadziła działalność na wyższych uczeniach w l. 1973-1982; przekształciła się w XI 1982 w ZSP szafranek józef.

Definicje jak szafranek józef w Biografia S .

  • Dodano:
  • Autor: