szczebrzeszyn co to znaczy

Definicja SZCZEBRZESZYN biografia. czele z hetmanem Janem Sobieskim przeciwko zwolennikom Michała

Co znaczy SZCZEBRZESZYN

Czym jest SZCZEBRZESZYN: konfederacja - zawiązana 23 XI 1672 poprzez malkontentów na czele z hetmanem Janem Sobieskim przeciwko zwolennikom Michała Korybuta Wiśniowieckiego skupionym w konfederacji gołąbskiej; do porozumienia pomiędzy obydwiema stronami doszło dzięki pośrednictwu nuncjusza papieskiego i prymasa Mikołaja Prażmowskiego w Łowiczu, a na sejmie w 1673 obie strony zgodnie uchwaliły podatki na wojnę z Turcją ( wojny polsko-tureckie).

Słownik SEJM PACYFIKACYJNY:
Historia sejm w 1736 kończący konflikt o tron Polski pomiędzy Augustem III Sasem i Stanisławem Leszczyńskim i jego zwolennikami; był jedynym nie zerwanym sejmem w momencie panowania Augusta III Sasa szczebrzeszyn.
Słownik STANISŁAW LESZCZYŃSKI:
Historia 1699 wojewoda poznański, w l. 1704-1709 i 1733-1736 władca Polski; pochodził z wielkopolskiej rodziny magnackiej; w momencie wojny północnej (III) w 1704 stanął u boku króla Szwecji Karola XII szczebrzeszyn.
Słownik SANTOK:
Historia przy ujściu Noteci do Warty, przedmiot sporu terytorialnego z ekspansywną Brandenburgią; zajęty poprzez Brandenburgię w 1272, odzyskany poprzez Przemysła II w 1278 i ponownie zdobyty poprzez szczebrzeszyn.
Słownik SZANIEC:
Historia ZWIˇZEK JASZCZURCZY szczebrzeszyn.
Słownik SˇDY:
Historia inaczej zwany Asesorią; przewodniczył mu kanclerz albo podkanclerzy, a członkami byli asesorzy; Sp. akcyjna po powołaniu Trybunału Koronnego w XVI w. rozstrzygał sprawy dotyczące dochodów królewskich szczebrzeszyn.

Definicje jak szczebrzeszyn w Biografia S .

  • Dodano:
  • Autor: