karol szymanowski co to znaczy

Definicja SZYMANOWSKI KAROL biografia. Młodych Kompozytorów Polskich, określanej jako ekipa Młodej

Co znaczy SZYMANOWSKI KAROL

Czym jest SZYMANOWSKI KAROL: (1882-1937) - kompozytor; od 1905 członek Spółki Nakładowej Młodych Kompozytorów Polskich, określanej jako ekipa Młodej Polski; w l. 1911-1914 mieszkał w Wiedniu, od 1919 na stałe w Warszawie; w l. 1927-1929 rektor konserwatorium w Warszawie; w l. 1930-1932 rektor Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie; twórczość kompozytorska dzielona jest na trzy okresy: 1) charakteryzuje się wpływami J. Straussa i A. N. Skrabina; 2) wyraźne wpływy kultury wschodniej i twórczości C. Debussy´ego i M. Ravela; 3) artystyczne połączenie muzyki kurpiowskiej i góralskiej; najważniejsze kompozycje operowe: Hagith, Władca Roger; baletowe: Mandragora, Harnasie.

Słownik SKAUTING:
Historia ZWIˇZEK HARCERSTWA POLSKIEGO szymanowski karol.
Słownik STOWARZYSZENIE PAX:
Historia grupująca inteligencję katolicką uznającą potrzebę współpracy z władzami komunistycznymi; powstała z inicjatywy B. Piaseckiego w 1945 wokół tygodnika Dziś i Jutro ; w 1952 zarejestrowana jako szymanowski karol.
Słownik SZKOŁY GŁÓWNE:
Historia Komisji Nauki Narodowej status szkoły głównej dostała Akademia Krakowska (Szkoła Kluczowa Koronna) i Akademia Wileńska (Szkoła Kluczowa Litewska), które zreformowali Hugo Kołłątaj (Kraków) i szymanowski karol.
Słownik STRONNICTWO LUDOWE (SL) "WOLNOŚĆ":
Historia w 1945 z inicjatywy działaczy odrzucających ustalenia konferencji w Jałcie i wynikającej z tego polityki S. Mikołajczyka; wchodziło ono w skład następnych Rad Narodowych tworzących zaplecze obozu szymanowski karol.
Słownik SOCYNIANIE:
Historia BRACIA POLSCY szymanowski karol.

Definicje jak szymanowski karol w Biografia S .

  • Dodano:
  • Autor: