narodowy teatr co to znaczy

Definicja TEATR NARODOWY biografia. dzięki mecenatowi Stanisława Augusta Poniatowskiego; stał się

Co znaczy TEATR NARODOWY

Czym jest TEATR NARODOWY: założony w 1765 pod kierunkiem Wojciecha Bogusławskiego dzięki mecenatowi Stanisława Augusta Poniatowskiego; stał się sceną rozbudzającą uczucia patriotyczne w okresie oświecenia; Bogusławski wystawiał zarówno nowe sztuki polskie ( Juliana Ursyna Niemcewicza, Józefa Wybickiego, Stefana Trembeckiego i własne swoje), jak i tłumaczenia dramatów zagranicznych; największą popularnością nadal cieszyły się jednak opery włoskie i francuskie.

Słownik TRAKTAT WERSALSKI:
Historia zobacz WERSAL, traktat pokojowy 1919 teatr narodowy.
Słownik TOWARZYSTWO FILOMATÓW:
Historia organizacja studencka; powstała w Wilnie w 1817; początkowo prowadziła działalność samokształceniową w dwóch wydziałach: literackim i matematyczno-fizycznym; od 1820 działalność polityczną; kierowała teatr narodowy.
Słownik TOWARZYSTWO KREDYTOWE ZIEMSKIE (TKZ):
Historia kredytowe; powstawały z inicjatywy ziemian celem zapewnienia kredytów na dogodnych warunkach; po 1871 kredyty mogli otrzymywać także bogaci chłopi; w Królestwie Polskim TKZ powstało z inicjatywy F. K teatr narodowy.
Słownik TOMASZÓW LUBELSKI:
Historia poprzez wojska polskie w momencie kampanii wrześniowej w dniach 17-26 IX 1939; była drugą co do wielkości, po bitwie nad Bzurą, w kampanii wrześniowej; w pierwszej fazie bitwy okrążone poprzez 14 teatr narodowy.
Słownik TRÓJKI MURARSKIE:
Historia WSPÓŁZAWODNICTWO PRACY teatr narodowy.

Definicje jak teatr narodowy w Biografia T .

  • Dodano:
  • Autor: