wacław co to znaczy

Definicja WACŁAW II biografia. władca Węgier od 1301; w 1288 przystąpił do rywalizacji o tron

Co znaczy WACŁAW II

Czym jest WACŁAW II: (1271-1305) - z dynastii Przemyślidów; władca Czech od 1278, władca Węgier od 1301; w 1288 przystąpił do rywalizacji o tron krakowski po śmierci Leszka Czarnego, której fazami było: zhołdowanie księstw górnośląskich - w 1289 bytomskiego, a w 1291 cieszyńskiego i opolskiego; w 1291 opanował Kraków, wypierając Władysława Łokietka; w 1300 zajął Wielkopolskę z Pomorzem Gdańskim i koronował się na króla Polski; zreorganizował administrację, wprowadzając urząd starosty; rządy opierał na urzędnikach czeskich, co wywołało przyrost nastrojów antyczeskich i ułatwiło Władysławowi Łokietkowi po nagłej śmierci Wacława II opanowanie Krakowa; jego syn Wacław III w momencie wyprawy na Polskę w 1306 został otruty.

Słownik WOJNY POLSKO-TURECKIE:
Historia wskutek konfliktu o Mołdawię już za panowania Kazimierza Jagiellończyka wybuchła wojna z Turcją, kilkakrotnie przerywana rozejmami; nieudana wyprawa Jana Olbrachta na Mołdawię w 1497 doprowadziła do wacław ii.
Słownik WRÓBLEWSKI ZYGMUNT FLORENTY:
Historia uczestnik stworzenia styczniowego; prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Polskiej Akademii Zdolności; razem z K. Olszewskim dokonali po raz pierwszy skroplenia tlenu i azotu z powietrza (1883 wacław ii.
Słownik WRÓBLEWSKI WALERY ANTONI:
Historia generał, działacz niepodległościowy i rewolucyjny; należał do obozu Czerwonych; w momencie stworzenia styczniowego był naczelnikiem wojennym w woj. grodzieńskim; od poł. I 1864 dowódca korpusu na wacław ii.
Słownik WOLNIZNA:
Historia moment, gdzie osadnicy lokowani na prawie niemieckim zwolnieni byli z opłat i czynszów; Wynosiła od kilku lat do 24 lat na terenach trudnych do uprawy wacław ii.
Słownik WYHOWSKI JAN:
Historia 1664) - hetman kozacki od 1657; W momencie stworzenia Chmielnickiego poeta wojska zaporoskiego i bliski współpracownik Bohdana Chmielnickiego, który powierzył mu opiekę nad swoim synem Juraszką wacław ii.

Definicje jak wacław ii w Biografia W .

  • Dodano:
  • Autor: