htoryczna szkoła warszawska co to znaczy

Definicja WARSZAWSKA SZKOŁA HISTORYCZNA biografia. W. Smoliński; zbliżeni do pozytywizmu; zajmowali

Co znaczy WARSZAWSKA SZKOŁA HISTORYCZNA

Czym jest WARSZAWSKA SZKOŁA HISTORYCZNA: szkoła postępowa; jej twórcami byli T. Korzon, A. Pawiński, W. Smoliński; zbliżeni do pozytywizmu; zajmowali się dziejami społeczeństwa polskiego; optymistycznie patrzyli na jego osiągnięcia i dalsze możliwości; polemizowali ze szkołą krakowską, m. in. studium W. Smolińskiego: Szkoły historyczne w Polsce (1886).

Słownik WARCISŁAW I:
Historia Pomorza Zachodniego; W 1122 uznał się lennikiem Bolesława Krzywoustego, w zamian otrzymując pomoc polską w zjednoczeniu Pomorza; w 1127 próbował bez powodzenia zrzucić zwierzchność polską; zgodził warszawska szkoła historyczna.
Słownik WALEWSKI ALEKSANDER:
Historia dyplomata francuski; nieślubny syn Marii Walewskiej i cesarza Napoleona I; w momencie stworzenia listopadowego uczestnik misji dyplomatycznej w Londynie; był ambasadorem Francji w Madrycie i Londynie warszawska szkoła historyczna.
Słownik WYSOCKI JÓZEF:
Historia generał; Walczył w stworzeniu listopadowym; członek TDP; przygotowywał z L. Mierosławskim plany stworzenia trójzaborowego; w 1848 członek Komitetu Narodowego w Krakowie; dowódca Legionu Polskiego na warszawska szkoła historyczna.
Słownik WOJNA POLSKO-CZECHOSŁOWACKA 1919:
Historia Śląsk Cieszyński ( Zaolzie); 23 I 1919 rząd Czechosłowacji, nie chcąc dopuścić do przeprowadzenia poprzez władze polskie wyborów do sejmu na Śląsku Cieszyńskim, zażądał wycofania wojsk polskich z warszawska szkoła historyczna.
Słownik WŁADYSŁAW JAGIELLOŃCZYK:
Historia Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki; władca czeski od 1471 i węgierski od 1490; w 1515 na zjeździe w Wiedniu z udziałem Zygmunta I Starego i cesarza Maksymiliana Habsburga uznał prawa do warszawska szkoła historyczna.

Definicje jak warszawska szkoła historyczna w Biografia W .

  • Dodano:
  • Autor: