wygnaniec władysław co to znaczy

Definicja WŁADYSŁAW II WYGNANIEC biografia. mocy testamentu ojca został księciem zwierzchnim

Co znaczy WŁADYSŁAW II WYGNANIEC

Czym jest WŁADYSŁAW II WYGNANIEC: (1105-1159) - najstarszy syn Bolesława Krzywoustego; na mocy testamentu ojca został księciem zwierzchnim ( princepsem) i dostał jako dzielnicę dziedziczną Śląsk z ziemią lubuską; dążył do wzmocnienia władzy seniora, wchodząc w konflikt z przyrodnimi braćmi i możnowładztwem ( Piotr Włast), co doprowadziło w 1140 do wybuchu wojny domowej z juniorami, która mimo poparcia ze strony szwagra, cesarza Konrada III, skończyła się klęską Władysława II i jego wygnaniem w 1146; mimo dwukrotnej interwencji zbrojnej na jego rzecz ze strony cesarzy Konrada III i Fryderyka I Barbarossy (układ w Krzyszkowie w 1157) nie odzyskał władzy; Śląsk został zwrócony dopiero w 1163 jego synom: Bolesławowi I Wysokiemu, Mieszkowi Plątonogiemu i Konradowi.

Słownik WOJ:
Historia w okresie państwa pierwszych Piastów członek drużyny książęcej, utrzymywany poprzez władcę; W okresie postępującej feudalizacji z wojów wykształcił się stan rycerski władysław ii wygnaniec.
Słownik WARCISŁAW I:
Historia Pomorza Zachodniego; W 1122 uznał się lennikiem Bolesława Krzywoustego, w zamian otrzymując pomoc polską w zjednoczeniu Pomorza; w 1127 próbował bez powodzenia zrzucić zwierzchność polską; zgodził władysław ii wygnaniec.
Słownik WASZKOWSKI ALEKSANDER:
Historia 1841-1865) - działacz spiskowy; uczestnik manifestacji patriotycznych 1860-1861; w momencie stworzenia styczniowego naczelnik m. Warszawy od 10 XII 1863; w XII 1864 aresztowany i skazany na śmierć władysław ii wygnaniec.
Słownik WITOS WINCENTY:
Historia polityk, działacz ruchu ludowego; od 1895 w SL; w 1913 jeden z założycieli, a od 1919 prezes ZG PSL Piast ; w l. 1908-14 poseł do galicyjskiego Sejmu Krajowego, a od 1911 poseł do parlamentu władysław ii wygnaniec.
Słownik WIELKIE KSIĘSTWO POZNAŃSKIE:
Historia państwowy utworzony na kongresie wiedeńskim w 1815 z zachodniej części Księstwa Warszawskiego; powierzchnia około 30 tys. km2; ze stolicą w Poznaniu; władcą był władca pruski; reprezentował go władysław ii wygnaniec.

Definicje jak władysław ii wygnaniec w Biografia W .

  • Dodano:
  • Autor: