opolczyk władysław co to znaczy

Definicja WŁADYSŁAW OPOLCZYK biografia. dobrzyński od 1378; zrobił karierę na dworze polskim za

Co znaczy WŁADYSŁAW OPOLCZYK

Czym jest WŁADYSŁAW OPOLCZYK: (1330-1401) - książę opolski od 1356, wieluński od 1370 i dobrzyński od 1378; zrobił karierę na dworze polskim za panowania Ludwika Węgierskiego: od 1372 zarządca Rusi Czerwonej (Halickiej), 1377-78 po wyjeździe Elżbiety Łokietkówny wielkorządca w Polsce, co spotkało się z ogromnym oporem szlachty, z powodu czego musiał z urzędu zrezygnować; w zamian dostał w lenno ziemię dobrzyńską i część Kujaw; tata chrzestny Władysława Jagiełły, którego względy utracił między innymi z powodu konszachtów z Zakonem Krzyżackim; w 1393 pozbawiony urzędów i ziem w Królestwie Polskim; fundator w 1382 klasztoru paulinów w Częstochowie, któremu ofiarował obraz (ikonę) Matki Boskiej (Czarnej Madonny).

Słownik WYCECH CZESŁAW:
Historia nauczyciel, działacz ruchu ludowego; W okresie międzywojennym członek PSL-Wyzwolenie i SL; w momencie II wojny światowej stanął na czele Tajnej Organizacji Nauczycielskiej i Związku Nauczycielstwa władysław opolczyk.
Słownik WORCELL STANISŁAW GABRIEL:
Historia działacz i dziennikarz polityczny; poseł do sejmu 1831; w momencie Wielkiej Emigracji współpracował początkowo z Komitetem Narodowym Emigracji, potem z J. Lelewelem; wysiedlony z Francji za kontakty władysław opolczyk.
Słownik WIELECI:
Historia słowiańskie zamieszkujące pomiędzy dolną Odrą a Łabą; W VIII-IX w. stawiali opór ekspansji monarchii Karola Wielkiego; w IX/X w. 4 kluczowe plemiona utworzyły Związek Wielecki ze stolicą w władysław opolczyk.
Słownik WARSZAWSKA OPERACJA:
Historia WARSZAWA, BITWY władysław opolczyk.
Słownik WOLIN:
Historia największych ośrodków miejskich i handlowych na pd. wybrzeżu Bałtyku, położony na wyspie Wolin; kluczowy ośrodek polityczny i kultowy (świątynia Trzygłowa) plemienia zachodniopomorskiego Wolinian od władysław opolczyk.

Definicje jak władysław opolczyk w Biografia W .

  • Dodano:
  • Autor: