wojciech co to znaczy

Definicja WOJCIECH ŚW. biografia. biskup praski od 982, wypędzony z Czech w 995 poprzez

Co znaczy WOJCIECH ŚW.

Czym jest WOJCIECH ŚW.: (około 955-997) - z czeskiego rodu książęcego Sławnikowiców, biskup praski od 982, wypędzony z Czech w 995 poprzez Przemyślidów; Nareszcie 996 przybył na dwór Bolesława Chrobrego, który wysłał go wiosną 997 na misję do Prus, gdzie zginął 23 IV 997; ciało jego wykupił Bolesław za cenę - jak głosi legenda - złota o wadze ciała męczennika; w 999 kanonizowany, a jego ciało zostało złożone w katedrze gnieźnieńskiej; męczeńska śmierć Wojciecha została wykorzystana poprzez Bolesława Chrobrego w zorganizowaniu przełomowego dla Polski zjazdu gnieźnieńskiego w roku 1000. Św. Wojciech stał się pierwszym patronem Polski, a jego kult był szeroko rozpowszechniony w Europie Środkowej.

Słownik WYSPIAŃSKI STANISŁAW:
Historia malarz, dramatopisarz, pisarz; największy w okolicy polskich romantyków twórca dramatyczny; był pionierem nowoczesnych form teatralnych; autor między innymi dramatów: Bolesław Śmiały, Noc listopadowa wojciech św..
Słownik WIŚLANIE:
Historia zamieszkujące dorzecze górnej Wisły, z kluczowymi grodami w Wiślicy, Krakowie i Sandomierzu; utworzyli jedną z najwcześniejszych organizacji politycznych na ziemiach polskich; pod koniec IX w. kraj wojciech św..
Słownik WICI:
Historia zobacz ZWIˇZEK MŁODZIEŻY WIEJSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ wojciech św..
Słownik WYSIEDLENIA:
Historia DEPORTACJE wojciech św..
Słownik WODZICKI STANISŁAW:
Historia 1759-1843) - konserwatywny polityk; przeciwnik przystąpienia Rzeczpospolitej Krakowskiej do stworzenia listopadowego; prezes Senatu Rządzącego 1815-1831 wojciech św..

Definicje jak wojciech św. w Biografia W .

  • Dodano:
  • Autor: