niemieckie polsko wojny co to znaczy

Definicja WOJNY POLSKO-NIEMIECKIE biografia. Piastów i z marchiami wschodnimi, o podłożu sporów

Co znaczy WOJNY POLSKO-NIEMIECKIE

Czym jest WOJNY POLSKO-NIEMIECKIE: toczone w X-XIII w. z cesarstwem o utrzymanie suwerenności Piastów i z marchiami wschodnimi, o podłożu sporów terytorialnych; 1) za panowania Mieszka I doszło do wojen tak z Marchią Wschodnią w sporze o panowanie nad Pomorzem Zachodnim (zwycięska bitwa pod Cedynią w 972 z wojskami margrabiego Hodona), jak i cesarstwem - w 979 wyprawa cesarska Ottona II spowodowana zrzuceniem trybutu poprzez Mieszka I; 2) wskutek ekspansywnej polityki Bolesława Chrobrego (zajęcie 1002 Miśni i Łużyc i 1003 Czech) doszło do długotrwałego konfliktu z cesarstwem (Henryk II) w l. 1002-1018 (1002-05 - obrona Niemczy, kompromisowy pokój w Poznaniu; 1007-1013 - pokój w Merseburgu; 1015-1018), zakończonego pokojem w 1018 w Budziszynie, który pozostawiał Miśnię i Łużyce w granicach Polski i utrwalał suwerenność Bolesława Chrobrego; 3) następny faza konfliktu rozpoczął w 1109 Henryk V interweniując na rzecz Zbigniewa - wyprawa cesarska poniosła klęskę między innymi dzięki bohaterskiej obronie Głogowa; konflikt za panowania Bolesława Krzywoustego zakończył kompromisowy pokój w 1135 w Merseburgu, na mocy którego Bolesław z jednej strony uznał się za lennika z Pomorza Zachodniego, a z drugiej uzyskał ostateczne zrzeczenie się pretensji arcybiskupstwa w Magdeburgu do zwierzchnictwa nad Kościołem w Polsce; 4) w okresie rozbicia dzielnicowego dwaj cesarze - Komrad III (w 1148) i Fryderyk I Barbarossa (w 1157) podwójnie interweniowali w kwestii wypędzonego poprzez juniorów princepsa Władysława II Wygnańca; Bolesław Kędzierzawy musiał walczyć z Fryderykiem I Barbarossą i wyprawę tę zakończył dopiero układ w Krzyszkowie w 1157, gdzie Bolesław Kędzierzawy uznał się za lennika cesarskiego; nie miał on jednak większego znaczenia wobec zaangażowania cesarstwa w wyprawy krzyżowe i politykę włoską; zagrożenie ze strony cesarstwa minęło wskutek rozkładu jego uniwersalnych dążeń w 2 poł. XIII w.; duży polsko-niemieckie, raczej o podłożu rywalizacji terytorialnej przejęła Marchia Brandenburska ( wojny polsko-brandenburskie).

Słownik WŁADYSŁAW JAGIELLOŃCZYK:
Historia Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki; władca czeski od 1471 i węgierski od 1490; w 1515 na zjeździe w Wiedniu z udziałem Zygmunta I Starego i cesarza Maksymiliana Habsburga uznał prawa do wojny polsko-niemieckie.
Słownik WAŃKOWICZ MELCHIOR:
Historia dziennikarz; W l. 1917-1918 w Korpusie Polskim w Rosji; w okresie międzywojennym raczej reportażysta gazet warszawskich; w czasie II wojny światowej korespondent wojenny w l. 1943-1945; do Polski wojny polsko-niemieckie.
Słownik WRZEŚNIA:
Historia bunt dzieci przeciwko wprowadzeniu j. niemieckiego w nauczaniu religii w V 1901; dzieci ukarano chłostą; protestujących rodziców uwięziono wojny polsko-niemieckie.
Słownik WIELKA NOWENNA:
Historia program ogłoszony poprzez prymasa S. Wyszyńskiego w czasie uroczystości Bożego Ciała w 1957; zakładał odnowę wartości religijnych, moralnych i narodowych dla uczczenia Milenium chrztu Polski w 1966 wojny polsko-niemieckie.
Słownik WOJCIECH ŚW.:
Historia czeskiego rodu książęcego Sławnikowiców, biskup praski od 982, wypędzony z Czech w 995 poprzez Przemyślidów; Nareszcie 996 przybył na dwór Bolesława Chrobrego, który wysłał go wiosną 997 na misję do wojny polsko-niemieckie.

Definicje jak wojny polsko-niemieckie w Biografia W .

  • Dodano:
  • Autor: