wójt co to znaczy

Definicja WÓJT biografia. lokowanego na prawie niemieckim, jako lennik pana miasta, stąd między

Co znaczy WÓJT

Czym jest WÓJT: (z niemieckiego Voigt) - osoba stojąca na czele miasta lokowanego na prawie niemieckim, jako lennik pana miasta, stąd między innymi był zobowiązany do konnej służby wojskowej; urząd ten był dziedziczny; do prerogatyw wójta należało przewodniczenie ławie miejskiej i sprawowanie funkcji administracyjnych i policyjno-porządkowych; jako uposażenie otrzymywał 1/5 czynszów, 1/3 kar sądowych, parcele w mieście, folwark pod miastem, monopole handlowe i rzemieślnicze (na przykład jatek, wyszynku alkoholu); po ukształtowaniu się w miastach rad miejskich przystąpiły one do wykupu dziedzicznych wójtostw w XIV-XV w; od XVI w. był w miastach urzędnikiem sądowym.

Słownik WASILEWSKA WANDA:
Historia nauczycielka, poetka, publicystka, redaktorka pism Płomyk i Płomyczek , działaczka ruchu robotniczego; od 1923 w ZNMS i TUR; w l. 1935-1937 w Radzie Naczelnej PPS; wystąpiła z partii uznając jej wójt.
Słownik WYPISZCZYCY:
Historia KOZACY wójt.
Słownik WAWELBERG HIPOLIT:
Historia 1843-1901) - bankier warszawski, działacz socjalny; założyciel zawodowej szkoły technicznej i Szkoły Inżynierskiej (1895 wójt.
Słownik WOJCIECH ŚW.:
Historia czeskiego rodu książęcego Sławnikowiców, biskup praski od 982, wypędzony z Czech w 995 poprzez Przemyślidów; Nareszcie 996 przybył na dwór Bolesława Chrobrego, który wysłał go wiosną 997 na misję do wójt.
Słownik WICHMAN:
Historia zm. 967) - hrabia saski, spokrewniony z cesarzem Ottonem I; około 964 na czele Wieletów pokonał Mieszka I; zginął w momencie następnej wyprawy w 967 na Polan wójt.

Definicje jak wójt w Biografia W .

  • Dodano:
  • Autor: