polska wszechnica wolna co to znaczy

Definicja WOLNA WSZECHNICA POLSKA biografia. Towarzystwa Kursów Naukowych; posiadała wydziały

Co znaczy WOLNA WSZECHNICA POLSKA

Czym jest WOLNA WSZECHNICA POLSKA: prywatna szkoła wyższa; powstała w 1919 z przekształcenia Towarzystwa Kursów Naukowych; posiadała wydziały: humanistyczny, matematyczno-przyrodniczy, nauk politycznych i socjalnych, pedagogiczny; od 1927 istniał jej oddział w Łodzi; rektorami byli: L. Krzywicki, S. Kalinowski, T. Vieweger; w czasie II wojny światowej prowadziła sekretne nauczanie; po wojnie formalnie nie wznowiła działalności; została rozwiązana w 1952; oddział w Łodzi przekształcono w 1945 w Uniwersytet Łódzki.

Słownik WYPRAWA ŁYSOBYCKA:
Historia gen. A. Jankowskiego w momencie stworzenia listopadowego; W VII 1831 30-tysięczna armia została wysłana w kierunku Lublina; po pierwszej nieudanej bitwie zatrzymała się pod Łysobykami; nie podjęła wolna wszechnica polska.
Słownik WYSZYŃSKI STEFAN:
Historia arcybiskup gnieźnieński i warszawski, prymas Polski (1948); od 1953 kardynał; starając się uchronić Kościół katolicki przed represjami, bez porozumienia z Watykanem podpisał w 1950 porozumienie wolna wszechnica polska.
Słownik WICHMAN:
Historia zm. 967) - hrabia saski, spokrewniony z cesarzem Ottonem I; około 964 na czele Wieletów pokonał Mieszka I; zginął w momencie następnej wyprawy w 967 na Polan wolna wszechnica polska.
Słownik WOLNIZNA:
Historia moment, gdzie osadnicy lokowani na prawie niemieckim zwolnieni byli z opłat i czynszów; Wynosiła od kilku lat do 24 lat na terenach trudnych do uprawy wolna wszechnica polska.
Słownik WARSKI ADOLF:
Historia zobacz WARSZAWSKI ADOLF wolna wszechnica polska.

Definicje jak wolna wszechnica polska w Biografia W .

  • Dodano:
  • Autor: