archidiecezja co to znaczy

Definicja ARCHIDIECEZJA histori Polski. Słownik metropolia) - kościelna jednostka administracyjna

Definicja ARCHIDIECEZJA

Co to znaczy ARCHIDIECEZJA: (arcybiskupstwo, metropolia) - kościelna jednostka administracyjna na czele z arcybiskupem, dzieląca się na diecezje; pierwsze arcybiskupstwo powstało w 1000 w Gnieźnie, składało się z diecezji: krakowskiej, wrocławskiej, poznańskiej (?), kołobrzeskiej, nie uznane poprzez arcybiskupstwo magdeburskie aż do bulli z 1136, która potwierdzała układ zawarty na zjeździe w Merserburgu; drugie arcybiskupstwo powstało po przyłączeniu do Polski Rusi Halicko-Włodzimierskiej około 1367 w Haliczu, od 1414 we Lwowie; w 1783 w Mohylewie nowe arcybiskupstwo utworzono dla ziem wcielonych do Rosji; w 1818 powstało arcybiskupstwo warszawskie, a w 1821 przekształcono archidiecezję gnieźnieńską w gnieźnieńsko-poznańską; od 1925 istniały: gnieźnieńsko-poznańska, lwowska, warszawska, krakowska i wileńska; po 1945 (formalnie od 1986) istniały: gnieźnieńska, krakowska, poznańska, warszawska, wrocławska, lwowska (z diecezją przemyską) i wileńska (z diecezją łomżyńską); kolejna reorganizacja nastąpiła w 1993.

Słownik ANGERS:
Czym jest miasto w zachodniej Francji, gdzie w l. 1939-1940 znajdowała się siedziba rządu RP na uchodźstwie archidiecezja.
Słownik AKCJA SCALENIOWA:
Czym jest ARMIA KRAJOWA archidiecezja.
Słownik AK:
Czym jest zobacz ARMIA KRAJOWA archidiecezja.
Słownik ARCISZEWSKI KRZYSZTOF:
Czym jest generał artylerii, poeta; wyznawca arianizmu (syn jednego z przywódców braci polskich - Eliasza Arciszewskiego); w l. 1621-1622 służył pod dowództwem Krzysztofa Radziwiłła w wojnie polsko-szwedzkiej archidiecezja.
Słownik ARMIA HALLERA:
Czym jest Błękitną Armią; wojsko polskie we Francji utworzone dekretem prezydenta Francji 4 VI 1917; składała się z ochotników polskich z Europy Zachodniej, USA, Kanady i jeńców armii niemieckiej i austriacko archidiecezja.

Czym jest Archidiecezja znaczenie w Słownik definicji A .

  • Dodano:
  • Autor: