andegaweńska jadwiga co to znaczy

Definicja JADWIGA ANDEGAWEŃSKA histori Polski. Słownik Ludwika Węgierskiego; za cenę przywilejów

Definicja JADWIGA ANDEGAWEŃSKA

Co to znaczy JADWIGA ANDEGAWEŃSKA: (1374-1399) - córka Ludwika Węgierskiego; za cenę przywilejów koszyckich szlachta zgodziła się na objęcie tronu poprzez jedną z córek Ludwika; w 1384 Jadwiga została królową Polski; po zerwaniu pod naciskiem polskich panów zaręczyn z Wilhelmem Habsburgiem w 1386 poślubiła Władysława Jagiełłę; przeciwniczka konfrontacji z Zakonem Krzyżackim; przekazała własne klejnoty na odnowienie Akademii Krakowskiej.

Słownik JAN (JANKO) Z CZARNKOWA:
Czym jest kronikarz, podkanclerzy królewski od 1366, archidiakon gnieźnieński od 1368; przeciwnik stronnictwa andegaweńskiego w Polsce, jeden z głównych zwolenników osadzenia na tronie Kaźka Słupskiego jadwiga andegaweńska.
Słownik JOSELEWICZ BEREK:
Czym jest BEREK JOSELEWICZ jadwiga andegaweńska.
Słownik JASIENICA PAWEŁ:
Czym jest Beynar (1909-1970) - poeta historyczny, dziennikarz; uczestnik kampanii wrześniowej, w czasie okupacji oficer AK; po wojnie współpracował z Tygodnikiem Powszechnym ; w okresie stalinowskim jadwiga andegaweńska.
Słownik JANOWSKI JAN NEPOMUCEN:
Czym jest działacz demokratyczny, dziennikarz; uczestnik stworzenia listopadowego, wiceprezes Towarzystwa Patriotycznego; na emigracji członek Towarzystwa Demokratycznego Polskiego i współautor Wielkiego jadwiga andegaweńska.
Słownik JAGIELLONOWIE:
Czym jest założycielem był Władysław Jagiełło; panowała na Litwie w l. 1377-1401 (Władysław Jagiełło) i w l. 1440-1572 ( Kazimierz Jagiellończyk, Aleksander, Zygmunt Stary, Zygmunt August); w Polsce w l. 1386 jadwiga andegaweńska.

Czym jest Andegaweńska Jadwiga znaczenie w Słownik definicji J .

  • Dodano:
  • Autor: