jagiellonowie co to znaczy

Definicja JAGIELLONOWIE histori Polski. Słownik założycielem był Władysław Jagiełło; panowała na

Definicja JAGIELLONOWIE

Co to znaczy JAGIELLONOWIE: dynastia, której założycielem był Władysław Jagiełło; panowała na Litwie w l. 1377-1401 (Władysław Jagiełło) i w l. 1440-1572 ( Kazimierz Jagiellończyk, Aleksander, Zygmunt Stary, Zygmunt August); w Polsce w l. 1386-1572 (Władysław II Jagiełło, Władysław III Warneńczyk, Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht, Aleksander I, Zygmunt I Stary, Zygmunt II August); na Węgrzech w l. 1440-1444 (Władysław Warneńczyk) i w l. 1490-1526 ( Władysław Jagiellończyk, Ludwik Jagiellończyk); w Czechach w l. 1471-1526 (Władysław Jagiellończyk i Ludwik Jagiellończyk); szczyt potęgi przypadał na l. 1490-1526, kiedy to Jagiellonowie panowali w 4 krajach ( polityka dynastyczna Jagiellonów); zmierzch dynastii nastąpił po bezpotomnej śmierci króla Węgier i Czech Ludwika w bitwie pod Mohaczem w 1526, a wymarła w linii męskiej wspólnie z bezpotomną śmiercią Zygmunta II Augusta w 1572.

Słownik JAŁTA:
Czym jest Kwestia POLSKA W czasie KONFERENCJI WIELKIEJ TRÓJKI jagiellonowie.
Słownik JADWIGA ŚLˇSKA ŚW.:
Czym jest córka Bertholda, księcia Meranu, od ((około 1190 żona Henryka I Brodatego, matka Henryka II Pobożnego; znana z pobożności i dążenia do osiągnięcia chrześcijańskiej pobożności, między innymi poprzez jagiellonowie.
Słownik JAWORZNO:
Czym jest Pracy - powstał w II 1945; przetrzymywano w nim więźniów Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego ( bezpieka), osoby kierowane poprzez Komisję Specjalną do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem jagiellonowie.
Słownik JURCZYK MARIAN:
Czym jest działacz związkowy i polityczny; w VIII 1980 stał na czele Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Szczecinie; podpisał porozumienie szczecińskie 30 VIII 1980 ( porozumienia sierpniowe); jeden z jagiellonowie.
Słownik JANOWSKI JAN NEPOMUCEN:
Czym jest działacz demokratyczny, dziennikarz; uczestnik stworzenia listopadowego, wiceprezes Towarzystwa Patriotycznego; na emigracji członek Towarzystwa Demokratycznego Polskiego i współautor Wielkiego jagiellonowie.

Czym jest Jagiellonowie znaczenie w Słownik definicji J .

  • Dodano:
  • Autor: