przysięgowy kryzys co to znaczy

Definicja KRYZYS PRZYSIĘGOWY histori Polski. Słownik koncepcji odzyskania niepodległości dzięki

Definicja KRYZYS PRZYSIĘGOWY

Co to znaczy KRYZYS PRZYSIĘGOWY: załamanie się koncepcji odzyskania niepodległości dzięki Niemiec i Austro-Węgier; niezgoda Niemiec na rozbudowę Polskich Sił Zbrojnych spowodowała wystąpienie J. Piłsudskiego z Tymczasowej Porady Stanu (2 VII 1917), równocześnie J. Piłsudski odmówił złożenia przysięgi na braterstwo broni z armiami Austro-Węgier i Niemiec; na jego polecenie prawie cała I i II Brygada uczyniły tak samo w VII 1917; wynikiem kryzysu było internowanie legionistów w Beniaminowie i Szczypiornie, a J. Piłsudskiego i K. Sosnkowskiego w Magdeburgu.

Słownik KARMAZYN:
Czym jest ustalenie przedstawiciela starej szlachty rodowej w Rzeczypospolitej (nazwa od prawa do noszenia czerwonej szaty kryzys przysięgowy.
Słownik KLISZÓW:
Czym jest 1702 w momencie wielkiej wojny północnej (III); armia szwedzka pod wodzą króla Karola XII rozbiła po panicznym odwrocie z pola bitwy wojsk polskich armię sasko-polską Augusta III Wettina kryzys przysięgowy.
Słownik KOMPANIA HANDLU CZARNOMORSKIEGO:
Czym jest powołana przy poparciu sejmu w 1782; wspierała handel wzdłuż wybrzeży Morza Czarnego ograniczany poprzez rosyjskie cła zaporowe i wojnę rosyjsko-turecką; na jej czele stał Prot Potocki kryzys przysięgowy.
Słownik KAJKA MICHAŁ:
Czym jest 1858-1940) - murarz, cieśla, pisarz ludowy, działacz oświatowy na Mazurach; bronił języka polskiego; należał do Mazurskiej Partii Ludowej; brał udział w akcji plebiscytowej w 1920 kryzys przysięgowy.
Słownik KORPUS GÓRNICZY:
Czym jest rządowa organizacja zawodowa górników i hutników w Królestwie Polskim; powstał z inicjatywy S. Staszica w 1817; członkowie byli zwolnieni ze służby wojskowej i podatków; mieli zapewnioną opiekę kryzys przysięgowy.

Czym jest Przysięgowy Kryzys znaczenie w Słownik definicji K .

  • Dodano:
  • Autor: