obóz wielkiej polski co znaczy

Definicja OBÓZ WIELKIEJ POLSKI (OWP) histori Polski. Słownik polityczna ruchu narodowego powołana z krzyżówka

Definicja OBÓZ WIELKIEJ POLSKI (OWP)

Co to znaczy OBÓZ WIELKIEJ POLSKI (OWP): organizacja polityczna ruchu narodowego powołana z inicjatywy R. Dmowskiego po zamachu majowym 4 XII 1926; był próbą utworzenia masowej organizacji ponadpartyjnej, o charakterze pozaparlamentarnym, obejmującej endecję i całą antysanacyjną prawicę; jego kluczowym celem była walka o władzę z sanacją; organizacyjnie wzorowany na włoskiej partii faszystowskiej; za kluczowy cel postawił sobie uzyskanie wpływu pośród młodzieży (Ruch Młodych); od 1930 stał się organizacją masową o charakterze paramilitarnym; 27 III 1933 został rozwiązany poprzez władze państwowe; jego działacze kontynuowali działalność w Sekcjach Młodych Stronnictwa Narodowego, a w 1934 część z nich utworzyła Obóz Narodowo-Radykalny; działalnością kierowała Ogromna Porada; przywódcy: R. Dmowski, gen. Stanisław Haller, M. Borzęcki, T. Bielecki.

Co znaczy OCZYNSZOWANIE:
Porównanie świadczenia pieniężne dla właściciela dóbr zamiast dotychczasowej pańszczyzny; dotyczyło wszystkich rodzajów dóbr: królewskich, szlacheckich i duchownych; charakterystyczne w Rzeczypospolitej po obóz wielkiej polski (owp) co znaczy.
Krzyżówka ORGANIZACJE SPÓŁDZIELCZE PO 1945:
Dlaczego spółdzielcze wywodzące się z ruchu spółdzielczego tworzącego się na przełomie XIX i XX w., raczej w zaborze pruskim ( Związek Spółek Zarobkowych i Spółdzielczych) i kontynuujące działalność w okresie obóz wielkiej polski (owp) krzyżówka.
Co to jest OFIARA WIECZYSTA:
Jak lepiej OFIARA DZIESIĄTEGO GROSZA obóz wielkiej polski (owp) co to jest.
Słownik OBERTYN:
Kiedy VIII 1531 poprzez wojska polskie w momencie walk o Mołdawię; niewielkie siły polskie (6 tys.) pod dowództwem hetmana Jana Tarnowskiego rozbiły 17-tys. wojska mołdawskie dowodzone poprzez sojusznika obóz wielkiej polski (owp) słownik.
Czym jest OUN:
Od czego zależy zobacz ORGANIZACJA UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW obóz wielkiej polski (owp) czym jest.

Czym jest OBÓZ WIELKIEJ POLSKI (OWP) znaczenie w Słownik definicji O .

  • Dodano:
  • Autor: