polskie stronnictwo ludowe co znaczy

Definicja POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE (PSL) - PIAST histori Polski. Słownik ruchu ludowego; Powstała krzyżówka

Definicja POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE (PSL) - PIAST

Co to znaczy POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE (PSL) - PIAST: partia polityczna ruchu ludowego; Powstała wskutek rozłamu w PSL w 1913; przeciwnicy polityki J. Stapińskiego połączyli się z tak zwany frondą lwowską 1 II 1914 tworząc nową organizację, najsilniejsze ugrupowanie chłopskie w Galicji, które podjęło współpracę z nacjonalistami; w momencie I wojny światowej wchodziło w skład NKN, i PKL; w X 1918 do stronnictwa przyłączyło się lewicowe Zjednoczenie Ludowe z Królestwa Polskiego, a w rok potem ekipa rozłamowa z PSL-Wyzwolenia i Wielkopolskie Towarzystwo Włościan; po akcesie do organizacji działaczy chłopskich z Pomorza w 1920 partia uzyskała status ogólnopolski; w l. 1918-1926 należała do czołowych stronnictw centrowych, a w wyborach do Sejmu RP w 1922 zdobyła 70 mandatów; w programie kładziono nacisk na: utrzymanie zasad demokracji parlamentarnej, reformy socjalne, a szczególnie na przeprowadzenie reformy rolnej (za odszkodowaniem ze skarbu państwa); w działalności politycznej starano się o powoływanie gabinetów centrowych albo pozapartyjnych; po zawarciu z prawicą paktu lanckorońskiego i utworzeniu rządu Chjeno-Piasta lider partii, W. Witos, stanął na czele nowego rządu, który upadł z powodu kryzysu gospodarczego w 1923; upadek rządu spowodował secesję z partii części działaczy lewicowych, którzy odeszli do PSL-Lewicy; w 1926 partia weszła ponownie w skład rządu, który na czele z W. Witosem próbował powstrzymać zamach stanu J. Piłsudskiego ( zamach majowy); przechodząc do opozycji partia utraciła część działaczy, którzy weszli potem w skład BBWR (między innymi J. Bojko); w programach politycznych z lat 1928-1931 podkreślano obronę parlamentaryzmu i zasad demokratycznych i stąd współuczestnictwo w utworzeniu Centrolewu; po rozbiciu opozycji aresztowano ((między innymi również przywódców stronnictwa: W. Witosa i W. Kiernika; w 1931 połączyło się z PSL-Wyzwolenie i Stronnictwem Chłopskim tworząc SL; czołowi działacze: J. Bojko (pierwszy prezes), B. Wysłouch, W. Witos (prezes w okresie międzywojennym), J. Dębski, W. Kiernik, M. Rataj, J. Dąbski (do 1923); organy prasowe: "Piast", "Wola Ludu", "Gazeta Ludowa", "Włościanin".

Co znaczy PAKT RIBBENTROP-MOŁOTOW:
Porównanie radziecki, którego nazwa pochodzi od nazwisk ministra spraw zagranicznych Niemiec i komisarza spraw zagranicznych ZSRR; zawarty w Moskwie 23 VIII 1939; oficjalnie ogłoszono tylko układ o nieagresji polskie stronnictwo ludowe (psl) - piast co znaczy.
Krzyżówka POLSKI ZWIĄZEK LUDOWY:
Dlaczego chłopskie; Powstało w Królestwie Polskim w XI 1904; dążyło do spolszczenie szkolnictwa, administracji i sądownictwa; w momencie rewolucji 1905-1907 współpracowało z PPS; rozwiązane w 1907; czołowi polskie stronnictwo ludowe (psl) - piast krzyżówka.
Co to jest POLSKI ZWIĄZEK LUDOWCÓW:
Jak lepiej POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE - LEWICA polskie stronnictwo ludowe (psl) - piast co to jest.
Słownik PROCES "TATERNIKÓW":
Kiedy przełomie 1969/1970) osób oskarżonych o przemycanie do Polski, poprzez Tatry, publikacji wydawanych poprzez paryską Kulturę ; na kilka lat więzienia skazano: J. Karpińskiego, M. Kozłowskiego, M polskie stronnictwo ludowe (psl) - piast słownik.
Czym jest PRAGIER ADAM:
Od czego zależy polityk, dziennikarz; członek PPS od 1907; poseł na Sejm RP (1922-1930); działacz Centrolewu; skazany w procesie brzeskim; od 1939 na emigracji; był członkiem Porady Narodowej (1941-1953) i Porady polskie stronnictwo ludowe (psl) - piast czym jest.

Czym jest POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE (PSL) - PIAST znaczenie w Słownik definicji P .

  • Dodano:
  • Autor: