styl romański co to znaczy

Definicja ROMAŃSKI STYL histori Polski. Słownik architekturze i sztukach plastycznych; na ziemiach

Definicja ROMAŃSKI STYL

Co to znaczy ROMAŃSKI STYL: styl w architekturze i sztukach plastycznych; na ziemiach polskich od początków XI do poł. XIII w.; cechami charakterystycznymi w architekturze (raczej kościoły i klasztory) było budownictwo z kamiennych bloków, co narzucało konstrukcję o grubych ścianach, masywnym kolebkowym albo krzyżowym sklepieniu i małych, łukowatych oknach; rzeźba kamienna to głownie portale (wejścia do kościołów); pierwsze kościoły były niewielkie i miały kształt rotundy, potem bardziej okazałe budowle wznoszone były na planie krzyża - w XII w. dominował tak zwany typ bazylikowy; zachowane zabytki: kolegiaty w Kruszwicy i w Tumie pod Łęczycą, kościoły św. Andrzeja w Krakowie i św. Idziego we Wrocławiu, krypta św. Leonarda w Katedrze Wawelskiej, opactwo benedyktyńskie w Tyńcu.

Słownik ROPCIO:
Czym jest zobacz RUCH OBRONY PRAW CZŁOWIEKA I OBYWATELA romański styl.
Słownik REHABILITACJA:
Czym jest mechanizm przywracania obywatelstwa Polakom, którzy w okresie II wojny światowej przyjęli volkslistę romański styl.
Słownik RADOM:
Czym jest zawiązana 23 VI 1767 w wyniku intrygi posła rosyjskiego w Polsce, Mikołaja Repnina, do obrony katolicyzmu w Rzeczypospolitej, a w rzeczywistości dla obrony wolności szlacheckiej przeciwko dążeniom romański styl.
Słownik RUCH ZWIĄZKOWY:
Czym jest przełomie XIX i XX w. jako masowa organizacja robotnicza w zaborze austriackim i pruskim dla walki o poprawę warunków pracy i życia robotników; najsilniejszą centralą związkową było działające w romański styl.
Słownik REYTAN TADEUSZ:
Czym jest na sejm rozbiorowy 1773 z Nowogródka; wsławił się oporem przeciwko usiłowaniom marszałka sejmu Adama Ponińskiego przyjęcia konwencji rozbiorowych, zasłaniając własnym ciałem wejście do sali obrad romański styl.

Czym jest Styl Romański znaczenie w Słownik definicji R .

  • Dodano:
  • Autor: