stronnictwo narodowo co znaczy

Definicja STRONNICTWO NARODOWO-DEMOKRATYCZNE (SN-D) histori Polski. Słownik Wszechpolakami (od krzyżówka

Definicja STRONNICTWO NARODOWO-DEMOKRATYCZNE (SN-D)

Co to znaczy STRONNICTWO NARODOWO-DEMOKRATYCZNE (SN-D): zwani Wszechpolakami (od organu prasowego); partia narodowa; powstała w 1897 w Królestwie Polskim z inicjatywy działaczy Ligi Narodowej; od 1905 partia legalna; w 1904 powstała w zaborze austriackim - Stronnictwo Demokratyczno-Narodowe; w 1909 w zaborze pruskim - Polskie Towarzystwo Demokratyczne; głosiła hasła niepodległościowe, przewidywała współpracę z Rosją (uzyskanie autonomii, a w perspektywie niepodległości) upatrując kluczowe zagrożenie w polityce niemieckiej, solidarystyczne i nacjonalistyczne; w momencie I wojny światowej opowiedziała się po stronie Rosji i krajów Ententy; wchodziła w skład KNP i Koła Międzypartyjnego; próbowała utworzyć wojsko polskie Legion Puławski; jej kontynuacją w 1919 był Związek Ludowo-Narodowy; czołowi działacze: R. Dmowski, Z. Balicki, S. Grabski.

Co znaczy STEFAŃSKI WALENTY:
Porównanie drukarz, księgarz, działacz demokratyczny w Wielkopolsce; brał udział w stworzeniu listopadowym; ideolog i lider Związku Plebejuszy (1842); w 1848 członek Komitetu Narodowego w Poznaniu; od 1854 stronnictwo narodowo-demokratyczne (sn-d) co znaczy.
Krzyżówka SZELA JAKUB:
Dlaczego gospodarz ze wsi Smarzowa; reprezentował chłopów w procesach ze szlachtą; w momencie rabacji galicyjskiej lider oddziałów chłopskich, które napadały na dwory szlacheckie; namawiał do zaniechania stronnictwo narodowo-demokratyczne (sn-d) krzyżówka.
Co to jest SENATOROWIE-REZYDENCI:
Jak lepiej SEJM WALNY stronnictwo narodowo-demokratyczne (sn-d) co to jest.
Słownik SOLIDARNOŚĆ WALCZĄCA:
Kiedy organizacja opozycyjna; powstała w okresie stanu wojennego we Wrocławiu (1982); głosiła program niepodległościowy; w 1990 przekształciła się w Partię Wolności; na czele K. Morawiecki stronnictwo narodowo-demokratyczne (sn-d) słownik.
Czym jest STRAŻNICY MORZA:
Od czego zależy FLOTA KAPERSKA stronnictwo narodowo-demokratyczne (sn-d) czym jest.

Czym jest STRONNICTWO NARODOWO-DEMOKRATYCZNE (SN-D) znaczenie w Słownik definicji S .

  • Dodano:
  • Autor: