narodowy teatr co to znaczy

Definicja TEATR NARODOWY histori Polski. Słownik kierunkiem Wojciecha Bogusławskiego dzięki

Definicja TEATR NARODOWY

Co to znaczy TEATR NARODOWY: założony w 1765 pod kierunkiem Wojciecha Bogusławskiego dzięki mecenatowi Stanisława Augusta Poniatowskiego; stał się sceną rozbudzającą uczucia patriotyczne w okresie oświecenia; Bogusławski wystawiał zarówno nowe sztuki polskie ( Juliana Ursyna Niemcewicza, Józefa Wybickiego, Stefana Trembeckiego i własne swoje), jak i tłumaczenia dramatów zagranicznych; największą popularnością nadal cieszyły się jednak opery włoskie i francuskie.

Słownik TEKA STAŃCZYKA:
Czym jest fikcyjne listy polityczne Stańczyka publikowane w Przeglądzie Polskim w 1869; autorzy - S. Koźmian, J. Szujski, S. Tarnowski potępili walki niepodległościowe, wskazywali, iż sam naród przez anarchię teatr narodowy.
Słownik TOMICKI PIOTR:
Czym jest biskup krakowski, od 1515 podkanclerzy ogromny koronny; sekretarz i doradca Zygmunta I Starego; wielokrotny poseł króla; na jego polecenie zgromadzono Acta Tomiciana, akta dyplomatyczne kancelarii teatr narodowy.
Słownik TOWARZYSTWO PRZYJA¬NI POLSKO-RADZIECKIEJ (TPPR):
Czym jest socjalna; powstała w 1944; prowadziła działalność kulturalno-oświatową, między innymi Dni Książki Radzieckiej, Dni Filmu Radzieckiego, festiwal piosenki radzieckiej w Zielonej Górze, propagowała teatr narodowy.
Słownik TOKARZEWSKI-KARASZEWICZ MICHAŁ TADEUSZ:
Czym jest żołnierz ruchu oporu; legionista, w okresie dwudziestolecia międzywojennego oficer WP; w momencie kampanii wrześniowej dowodził przejściowo Armią Pomorze , a później samodzielną ekipą operacyjną; 27 teatr narodowy.
Słownik TYMCZASOWA RADA STANU:
Czym jest namiastka władzy polskiej powołana po akcie 5 listopada; istniała od 6 XII 1916 do 25 VIII 1917; rozwiązana poprzez władze niemieckie po kryzysie przysięgowym teatr narodowy.

Czym jest Narodowy Teatr znaczenie w Słownik definicji T .

  • Dodano:
  • Autor: