warszawianka co to znaczy

Definicja WARSZAWIANKA histori Polski. Słownik patriotyczna; napisał ją w okresie stworzenia

Definicja WARSZAWIANKA

Co to znaczy WARSZAWIANKA: 1) pieśń patriotyczna; napisał ją w okresie stworzenia listopadowego C. Delavigne, przetłumaczył K. Sienkiewicz; muzykę skomponował K. Kurpiński; rozpoczyna się od słów Oto dziś dzień krwi i chwały; spopularyzowana w dramacie S. Wyspiańskiego Warszawianka (1898); 2) pieśń rewolucyjna; napisał ją W. Święcicki do melodii na motywach Marszu żuawów z 1863; rozpoczyna się od słów Śmiało podnieśmy sztandar nasz w górę; była hymnem polskich i rosyjskich socjalistów.

Słownik WOLNOMULARSTWO NARODOWE:
Czym jest organizacja patriotyczna; powstała w Warszawie w 1819; na czele W. Łukasiński; skupiała kilkudziesięciu oficerów z Królestwa Polskiego i szlachtę z Wielkopolski i Litwy; głosiła hasła zjednoczenia i warszawianka.
Słownik WIŚNIOWIECKI JEREMI:
Czym jest książę, od 1646 wojewoda ruski; dziedzic olbrzymiej fortuny na Zadnieprzu i na Wołyniu; jego żoną była wnuczka Jana Zamoyskiego - Gryzelda; odznaczył się w tłumieniu powstań kozackich, szczególnie w warszawianka.
Słownik WILKIERZ:
Czym jest ustawy regulujące stosunki wewnętrzne w miastach albo wsiach lokowanych na prawie niemieckim warszawianka.
Słownik WOJNY POLSKO-KRZYŻACKIE:
Czym jest Krzyżackim w XIV-XVI w. rozpoczął się zajęciem Pomorza Gdańskiego poprzez Krzyżaków w 1308; 1) nieudane próby odzyskania Pomorza poprzez Władysława Łokietka na drodze pokojowej ( mechanizmy polsko warszawianka.
Słownik WŁADYSŁAW I HERMAN:
Czym jest syn Kazimierza Odnowiciela, młodszy brat Bolesława Śmiałego; przed 1079 miał we władaniu Mazowsze; został powołany na tron po obaleniu poprzez panów małopolskich starszego brata i od nich, w tym od warszawianka.

Czym jest Warszawianka znaczenie w Słownik definicji W .

  • Dodano:
  • Autor: