tadeusz ludwik waryński co to znaczy

Definicja WARYŃSKI LUDWIK TADEUSZ histori Polski. Słownik działacz i ideolog ruchu robotniczego

Definicja WARYŃSKI LUDWIK TADEUSZ

Co to znaczy WARYŃSKI LUDWIK TADEUSZ: (1856-1889) - działacz i ideolog ruchu robotniczego; Współtwórca kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim; twórca programu brukselskiego; próbował założyć sekretną organizację socjalistyczną we Lwowie 1879; po powrocie z Genewy inicjator i lider I Proletariatu; współtwórca programu partii; 28 XI 1883 aresztowany; w procesie proletariatczyków skazany na 16 lat katorgi; autor Mazura kajdaniarskiego.

Słownik WIENIAWSKI HENRYK:
Czym jest z najwybitniejszych skrzypków polskich XIX w., kompozytor; prof. konserwatoriów w Petersburgu i Brukseli; skomponował: 2 koncerty skrzypcowe, polonezy, etiudy-kaprysy, wariacje, mazurki, kujawiaki waryński ludwik tadeusz.
Słownik WOJNY POLSKO-TURECKIE:
Czym jest wskutek konfliktu o Mołdawię już za panowania Kazimierza Jagiellończyka wybuchła wojna z Turcją, kilkakrotnie przerywana rozejmami; nieudana wyprawa Jana Olbrachta na Mołdawię w 1497 doprowadziła do waryński ludwik tadeusz.
Słownik WIELKIE KSIĘSTWO POZNAŃSKIE:
Czym jest państwowy utworzony na kongresie wiedeńskim w 1815 z zachodniej części Księstwa Warszawskiego; powierzchnia około 30 tys. km2; ze stolicą w Poznaniu; władcą był władca pruski; reprezentował go waryński ludwik tadeusz.
Słownik WĘDRÓWKI LUDÓW:
Czym jest ogromnych migracji ludów, zapoczątkowany w V w. naporem turskich Hunów na stepy nadczarnomorskie, co wywołało napór ludów germańskich na granice Cesarstwa Rzymskiego; W migracji tej od V/VI w. wzięli waryński ludwik tadeusz.
Słownik WRZEŚNIA:
Czym jest bunt dzieci przeciwko wprowadzeniu j. niemieckiego w nauczaniu religii w V 1901; dzieci ukarano chłostą; protestujących rodziców uwięziono waryński ludwik tadeusz.

Czym jest Tadeusz Ludwik Waryński znaczenie w Słownik definicji W .

  • Dodano:
  • Autor: