wieleci co to znaczy

Definicja WIELECI histori Polski. Słownik słowiańskie zamieszkujące pomiędzy dolną Odrą a Łabą; W

Definicja WIELECI

Co to znaczy WIELECI: (Lucice) - plemiona słowiańskie zamieszkujące pomiędzy dolną Odrą a Łabą; W VIII-IX w. stawiali opór ekspansji monarchii Karola Wielkiego; w IX/X w. 4 kluczowe plemiona utworzyły Związek Wielecki ze stolicą w Radogoszczy, prowadzący działania wojenne przeciwko ekspansji Polan i Sasów; rozpadł się w XI w., a Wieleci zostali podbici poprzez cesarstwo niemieckie.

Słownik WYDARZENIA BYDGOSKIE:
Czym jest przeciwko NSZZ Solidarność ; 19 III 1981 na posiedzenie Wojewódzkiej Porady Narodowej w Bydgoszczy zaproszono 25 działaczy związku, do udziału w dyskusji o kwestiach rolniczych; po zamknięciu sesji wieleci.
Słownik WAWELBERG HIPOLIT:
Czym jest 1843-1901) - bankier warszawski, działacz socjalny; założyciel zawodowej szkoły technicznej i Szkoły Inżynierskiej (1895 wieleci.
Słownik WAJDA ANDRZEJ:
Czym jest reżyser filmowy i teatralny; najwybitniejszy przedstawiciel polskiej szkoły filmowej ; debiutował filmem Pokolenie (1955); reżyser 34 filmów fabularnych, między innymi Popiół i diament (1958 wieleci.
Słownik WOJNY ŚLˇSKIE:
Czym jest kryzysie dynastycznym w Austrii spowodowanym sankcją pragmatyczną Prusy pod wodzą króla Fryderyka II Hohenzollerna pokonały Austriaków w bitwie pod Małujowicami, co zapoczątkowało wojnę wieleci.
Słownik WŁODKOWIC PAWEŁ Z BRUDZENIA:
Czym jest wybitny prawnik, rektor Akademii Krakowskiej. Reprezentował Polskę w sporach z Zakonem Krzyżackim, w procesie w Budzie (1413) i na soborze w Konstancji (11415), gdzie wystąpił z traktatem O władzy wieleci.

Czym jest Wieleci znaczenie w Słownik definicji W .

  • Dodano:
  • Autor: