wielkopolska co to znaczy

Definicja WIELKOPOLSKA histori Polski. Słownik dorzeczu środkowej i dolnej Warty. Siedziba Polan

Definicja WIELKOPOLSKA

Co to znaczy WIELKOPOLSKA: dzielnica leżąca w dorzeczu środkowej i dolnej Warty. Siedziba Polan, którzy utworzyli na jej terytorium podstawy państwowości polskiej; była centrum państwa w okresie monarchii pierwszych Piastów; Poznań i Gniezno stanowiły kluczowe centra kierowania monarchii, tak poprzez władców świeckich, jak i duchownych - Gniezno od roku 1000 było stolicą metropolii polskiej; zniszczenia spowodowane najazdem Brzetysława w 1038 wywołały przesunięcie centrum politycznego państwie za panowania Kazimierza Odnowiciela do Krakowa; Poznań odegrał jeszcze rolę ogólnopolską w krótkim okresie panowania Przemysła II, Gniezno nadal stanowiło kościelną stolicę Polski i miejsce koronacji królów do końca XIII w.; wchodziła w skład Korony Królestwa Polskiego; w momencie I i II rozbioru Polski przypadła Prusom; po kongresie wiedeńskim stanowiła w większości autonomiczne Ogromne Księstwo Poznańskie; po I wojnie światowej przyznana Polsce po stworzeniu wielkopolskim na mocy postanowień traktatu wersalskiego.

Słownik WYSPIAŃSKI STANISŁAW:
Czym jest malarz, dramatopisarz, pisarz; największy w okolicy polskich romantyków twórca dramatyczny; był pionierem nowoczesnych form teatralnych; autor między innymi dramatów: Bolesław Śmiały, Noc listopadowa wielkopolska.
Słownik WALEWSKI ALEKSANDER:
Czym jest dyplomata francuski; nieślubny syn Marii Walewskiej i cesarza Napoleona I; w momencie stworzenia listopadowego uczestnik misji dyplomatycznej w Londynie; był ambasadorem Francji w Madrycie i Londynie wielkopolska.
Słownik WAWRZECKI TOMASZ:
Czym jest naczelnik stworzenia kościuszkowskiego po dostaniu się do niewoli Tadeusza Kościuszki w bitwie pod Maciejowicami; po nieudanej próbie obrony Warszawy ( rzeź Pragi) otrzymał się do niewoli rosyjskiej wielkopolska.
Słownik WOJNA CELNA POLSKO-NIEMIECKA:
Czym jest gospodarczy, który rozpoczął się w 1925 z chwilą wygaśnięcia klauzuli najwyższego uprzywilejowania przyznanej Polsce w stosunkach handlowych z Niemcami traktatem wersalskim; Niemcy wstrzymały import wielkopolska.
Słownik WRZEŚNIA:
Czym jest bunt dzieci przeciwko wprowadzeniu j. niemieckiego w nauczaniu religii w V 1901; dzieci ukarano chłostą; protestujących rodziców uwięziono wielkopolska.

Czym jest Wielkopolska znaczenie w Słownik definicji W .

  • Dodano:
  • Autor: