witold co to znaczy

Definicja WITOLD histori Polski. Słownik Kiejstuta, stryjeczny brat Władysława Jagiełły; konkurent

Definicja WITOLD

Co to znaczy WITOLD: (1351-1430) - syn Kiejstuta, stryjeczny brat Władysława Jagiełły; konkurent Jagiełły do tronu wielkoksiążęcego na Litwie, w 1382 zbiegł na ziemie zakonne; w 1384 pogodził się z Jagiełłą i wsparł jego starania o tron polski; ponownie opowiedział się przeciw Jagielle w 1390, stając na czele opozycji przeciwko zbytniemu uzależnieniu od Polski, i sprzymierzył się z Krzyżakami; w 1392 w Ostrowie zawarł ugodę z królem polskim i dostał w zarząd całą Litwę; próbował ekspansji na wschodzie, która jednak została zahamowana po klęsce w bitwie z Tatarami w 1399 pod Worsklą, co skłoniło Witolda do zacieśnienia związków z Królestwem Polskim w unii wileńsko-radomskiej ( unie polsko-litewskie), na mocy której został dożywotnim ogromnym księciem litewskim; uzyskał także zagwarantowanie odrębności Litwy, co zostało potwierdzone w unii w Horodle w 1413; próbował od 1422 uzyskać koronę czeską, sprzymierzając się z ruchem husyckim i w tym celu wysłał tam swego namiestnika Zygmunta Korybutowicza; na drodze do realizacji tych planów (pomijając ostry opór ze strony panów polskich) stanęła śmierć księcia.

Słownik WASILEWSKA WANDA:
Czym jest nauczycielka, poetka, publicystka, redaktorka pism Płomyk i Płomyczek , działaczka ruchu robotniczego; od 1923 w ZNMS i TUR; w l. 1935-1937 w Radzie Naczelnej PPS; wystąpiła z partii uznając jej witold.
Słownik WOJNY POLSKO-BRANDENBURSKIE:
Czym jest Brandenburgii z Janem Luksemburskim i Zakonem Krzyżackim i próby ekspansji na Pomorzu Zachodnim, której celem było odcięcie tej dzielnicy od Polski ( Nowa Marchia) spowodowały konflikt zbrojny w l witold.
Słownik WIELKA NOWENNA:
Czym jest program ogłoszony poprzez prymasa S. Wyszyńskiego w czasie uroczystości Bożego Ciała w 1957; zakładał odnowę wartości religijnych, moralnych i narodowych dla uczczenia Milenium chrztu Polski w 1966 witold.
Słownik WOJSKOWA RADA OCALENIA NARODOWEGO (WRON):
Czym jest organ władzy; ogłosiła własne stworzenie 13 XII 1981, występując do Porady Państwa o wprowadzenie stanu wojennego w Polsce; 21 I 1982 sejm PRL potwierdził konieczność powołania WRON; w jej skład witold.
Słownik WYSOCKI PIOTR:
Czym jest podpułkownik, działacz niepodległościowy; jako instruktor w Szkole Podchorążych Piechoty w Warszawie założył sekretny związek zwany Sprzysiężeniem Wysockiego (Sprzysiężenie Podchorążych); na czele witold.

Czym jest Witold znaczenie w Słownik definicji W .

  • Dodano:
  • Autor: