herman władysław co to znaczy

Definicja WŁADYSŁAW I HERMAN histori Polski. Słownik syn Kazimierza Odnowiciela, młodszy brat

Definicja WŁADYSŁAW I HERMAN

Co to znaczy WŁADYSŁAW I HERMAN: (około 1043-1102) - syn Kazimierza Odnowiciela, młodszy brat Bolesława Śmiałego; przed 1079 miał we władaniu Mazowsze; został powołany na tron po obaleniu poprzez panów małopolskich starszego brata i od nich, w tym od palatyna Sieciecha, był w sporym stopniu uzależniony; zrewidował politykę zagraniczną, wycofując Polskę z obozu gregoriańskiego i poprawiając stosunki z Czechami (ponownie zaczął płacić trybut ze Śląska), czego oznaką był ożenek z Judytą czeską, i z cesarstwem; próbował ekspansji na Pomorze, która jednak skończyła się niepowodzeniem; wszechwładne rządy Sieciecha wywołały bunt synów księcia, Zbigniewa i Bolesława Krzywoustego, którzy uzyskali w 1097 współudział we władzy, a w 1100 doprowadzili do wypędzenia Sieciecha; przed śmiercią podzielił państwo pomiędzy synów; jego ulubionym miejscem rezydencjalnym był Płock.

Słownik WŁADYSŁAW IV WAZA:
Czym jest 1632-1648 władca Polski; syn Zygmunta III Wazy i Anny Habsburżanki; jeszcze przed objęciem tronu wykazywał wybitne talenty polityczne; jako kilkunastoletni chłopiec został 1610 obrany carem, a w 1617 władysław i herman.
Słownik WOJNY POLSKO-NIEMIECKIE:
Czym jest z cesarstwem o utrzymanie suwerenności Piastów i z marchiami wschodnimi, o podłożu sporów terytorialnych; 1) za panowania Mieszka I doszło do wojen tak z Marchią Wschodnią w sporze o panowanie nad władysław i herman.
Słownik WARSZAWSKI ADOLF:
Czym jest 1868-1937) - działacz ruchu robotniczego, dziennikarz; od 1888 członek II Proletariatu; współzałożyciel w 1889 Związku Robotników Polskich; od 1893 w SDKPiL, od 1902 członek Zarządu Głównego władysław i herman.
Słownik WAWER:
Czym jest rozegrana 19-20 II 1831 w czasie stworzenia listopadowego pomiędzy oddziałami polskimi dowodzonymi poprzez gen. F. Żymirskiego a korpusem rosyjskim gen. P. Pahlena, nierozstrzygnięta; 2) stoczona 31 władysław i herman.
Słownik WINCENTY ZWANY KADŁUBKIEM:
Czym jest biskup krakowski 1207-1218; kronikarz, autor kroniki przedstawiającej dzieje Polski od czasów najdawniejszych po lata panowania →Kazimierza Sprawiedliwego, jednego z najważniejszych źródeł władysław i herman.

Czym jest Herman I Władysław znaczenie w Słownik definicji W .

  • Dodano:
  • Autor: