herman władysław co to znaczy

Definicja WŁADYSŁAW I HERMAN histori Polski. Słownik syn Kazimierza Odnowiciela, młodszy brat

Definicja WŁADYSŁAW I HERMAN

Co to znaczy WŁADYSŁAW I HERMAN: (około 1043-1102) - syn Kazimierza Odnowiciela, młodszy brat Bolesława Śmiałego; przed 1079 miał we władaniu Mazowsze; został powołany na tron po obaleniu poprzez panów małopolskich starszego brata i od nich, w tym od palatyna Sieciecha, był w sporym stopniu uzależniony; zrewidował politykę zagraniczną, wycofując Polskę z obozu gregoriańskiego i poprawiając stosunki z Czechami (ponownie zaczął płacić trybut ze Śląska), czego oznaką był ożenek z Judytą czeską, i z cesarstwem; próbował ekspansji na Pomorze, która jednak skończyła się niepowodzeniem; wszechwładne rządy Sieciecha wywołały bunt synów księcia, Zbigniewa i Bolesława Krzywoustego, którzy uzyskali w 1097 współudział we władzy, a w 1100 doprowadzili do wypędzenia Sieciecha; przed śmiercią podzielił państwo pomiędzy synów; jego ulubionym miejscem rezydencjalnym był Płock.

Słownik WOJSKO KWARCIANE:
Czym jest Stefana Batorego uchwalono organizację stałego wojska zaciężnego opłacanego z dochodu osiąganego z królewszczyzn (tak zwany kwarta); liczba wojska, raczej jazda szlachecka, sięgała 3,5-4 tys., a w władysław i herman.
Słownik WÓJT:
Czym jest Voigt) - osoba stojąca na czele miasta lokowanego na prawie niemieckim, jako lennik pana miasta, stąd między innymi był zobowiązany do konnej służby wojskowej; urząd ten był dziedziczny; do władysław i herman.
Słownik WYHOWSKI JAN:
Czym jest 1664) - hetman kozacki od 1657; W momencie stworzenia Chmielnickiego poeta wojska zaporoskiego i bliski współpracownik Bohdana Chmielnickiego, który powierzył mu opiekę nad swoim synem Juraszką władysław i herman.
Słownik WĘDRÓWKI LUDÓW:
Czym jest ogromnych migracji ludów, zapoczątkowany w V w. naporem turskich Hunów na stepy nadczarnomorskie, co wywołało napór ludów germańskich na granice Cesarstwa Rzymskiego; W migracji tej od V/VI w. wzięli władysław i herman.
Słownik WOJNA O INFLANTY:
Czym jest 1557 roku traktatu pozwolskiego car Rosji Iwan IV Groźny uderzył na Inflanty i zdobył Narwę; W 1560 Dania zajęła wyspę Ozylię, a w 1561 Szwecja pd. część Zatoki Ryskiej; w 1559 interweniowała Polska władysław i herman.

Czym jest Herman I Władysław znaczenie w Słownik definicji W .

  • Dodano:
  • Autor: