wojciech co to znaczy

Definicja WOJCIECH ŚW. histori Polski. Słownik czeskiego rodu książęcego Sławnikowiców, biskup

Definicja WOJCIECH ŚW.

Co to znaczy WOJCIECH ŚW.: (około 955-997) - z czeskiego rodu książęcego Sławnikowiców, biskup praski od 982, wypędzony z Czech w 995 poprzez Przemyślidów; Nareszcie 996 przybył na dwór Bolesława Chrobrego, który wysłał go wiosną 997 na misję do Prus, gdzie zginął 23 IV 997; ciało jego wykupił Bolesław za cenę - jak głosi legenda - złota o wadze ciała męczennika; w 999 kanonizowany, a jego ciało zostało złożone w katedrze gnieźnieńskiej; męczeńska śmierć Wojciecha została wykorzystana poprzez Bolesława Chrobrego w zorganizowaniu przełomowego dla Polski zjazdu gnieźnieńskiego w roku 1000. Św. Wojciech stał się pierwszym patronem Polski, a jego kult był szeroko rozpowszechniony w Europie Środkowej.

Słownik WOJ:
Czym jest w okresie państwa pierwszych Piastów członek drużyny książęcej, utrzymywany poprzez władcę; W okresie postępującej feudalizacji z wojów wykształcił się stan rycerski wojciech św..
Słownik WOJNY POLSKO-RUSKIE:
Czym jest XIII w. z księstwami ruskimi, raczej z księstwem kijowskim, o podłożu dynastycznym i terytorialnym, przede wszystkim o dominację nad Rusią Czerwoną, opanowaną poprzez Włodzimierza Wielkiego w 981, a wojciech św..
Słownik WOJNY POLSKO-NIEMIECKIE:
Czym jest z cesarstwem o utrzymanie suwerenności Piastów i z marchiami wschodnimi, o podłożu sporów terytorialnych; 1) za panowania Mieszka I doszło do wojen tak z Marchią Wschodnią w sporze o panowanie nad wojciech św..
Słownik WAŁ POMORSKI:
Czym jest II 1945 poprzez oddziały 1 Frontu Białoruskiego dowodzone poprzez G. Żukowa i 2 Frontu Białoruskiego pod dowództwem K. Rokossowskiego o sforsowanie pasa fortyfikacji niemieckich budowanych przy wojciech św..
Słownik WARSZAWSKA OPERACJA:
Czym jest WARSZAWA, BITWY wojciech św..

Czym jest Św Wojciech znaczenie w Słownik definicji W .

  • Dodano:
  • Autor: