wojewoda co to znaczy

Definicja WOJEWODA histori Polski. Słownik pierwotnie najwyższy urząd wojskowo-dworski; dowodził w

Definicja WOJEWODA

Co to znaczy WOJEWODA: (palatyn) - pierwotnie najwyższy urząd wojskowo-dworski; dowodził w zastępstwie władcy wojskiem i sprawował sądy; od XIV w. przekształca się w najwyższego urzędnika ziemskiego na terenie kształtujących się województw, poza krakowskim, gdzie funkcje te sprawował kasztelan; zmianie uległy jego kompetencje: zwoływał i prowadził pospolite ruszenie na miejsce koncentracji, zwoływał sejmiki, sprawował nadzór nad miastami (ustanawiał taksy wojewodzińskie, kontrolował wagi i miary), sprawował opiekę i sądownictwo nad Żydami; od XIV w. urząd ziemski zapewniający miejsce w senacie; w Księstwie Warszawskim i Królestwie Polskim tytuł uprawniający do miejsca w senacie.

Słownik WEIGEL RUDOLF:
Czym jest zoolog i bakteriolog; od 1930 członek PAU; w l. 1920-1939 prof. Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu we Lwowie, 1945-1948 prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, 1948-1957 Uniwersytetu w Poznaniu; opisał wojewoda.
Słownik WIELKA NOWENNA:
Czym jest program ogłoszony poprzez prymasa S. Wyszyńskiego w czasie uroczystości Bożego Ciała w 1957; zakładał odnowę wartości religijnych, moralnych i narodowych dla uczczenia Milenium chrztu Polski w 1966 wojewoda.
Słownik WARSZAWA:
Czym jest wojnie polsko-radzieckiej 13-25 VIII 1920; skończyła się zwycięstwem wojsk polskich nad oddziałami radzieckimi M. Tuchaczewskiego; jest uważana za jedną z najważniejszych w dziejach współczesnych wojewoda.
Słownik WICHMAN:
Czym jest zm. 967) - hrabia saski, spokrewniony z cesarzem Ottonem I; około 964 na czele Wieletów pokonał Mieszka I; zginął w momencie następnej wyprawy w 967 na Polan wojewoda.
Słownik WOJNY POLSKO-NIEMIECKIE:
Czym jest z cesarstwem o utrzymanie suwerenności Piastów i z marchiami wschodnimi, o podłożu sporów terytorialnych; 1) za panowania Mieszka I doszło do wojen tak z Marchią Wschodnią w sporze o panowanie nad wojewoda.

Czym jest Wojewoda znaczenie w Słownik definicji W .

  • Dodano:
  • Autor: