województwo co to znaczy

Definicja WOJEWÓDZTWO histori Polski. Słownik jednostka administracyjna ukształtowana w XIV w. na

Definicja WOJEWÓDZTWO

Co to znaczy WOJEWÓDZTWO: podstawowa jednostka administracyjna ukształtowana w XIV w. na bazie księstw dzielnicowych; od XV w. nastąpił podział dużych województw na mniejsze i tworzenie w okolicy województw ziem na mniejszych terytoriach dzielnicowych; wprowadzone także na obszarach inkorporowanych do Królestwa (Ruś, Prusy Królewskie, Mazowsze) i w Ogromnym Księstwie Litewskim - w 1413 dwa województwa (trockie i wileńskie), pozostałe po reformie w 1566; województwa dzieliły się na powiaty.; na czele województwa stał wojewoda; w okresie porozbiorowym najwyższe jednostki administracyjne w Królestwie Polskim (Kongresowym), a później w odrodzonej Polsce międzywojennej i powojennej.

Słownik WEIGEL RUDOLF:
Czym jest zoolog i bakteriolog; od 1930 członek PAU; w l. 1920-1939 prof. Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu we Lwowie, 1945-1948 prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, 1948-1957 Uniwersytetu w Poznaniu; opisał województwo.
Słownik WYSŁOUCH BOLESŁAW:
Czym jest chemik, działacz ruchu ludowego, dziennikarz; W l. 1886-1887 wydawał wspólnie z żoną Marią Przegląd Socjalny ; opublikował w nim pierwszy program polskiego ruchu ludowego Szkice programowe; od 1889 województwo.
Słownik WERYFIKACJA:
Czym jest po II wojnie światowej obywatelstwa polskiego tak zwany ludności autochtonicznej (szacowano ją na około 1,2 mln), przede wszystkim osobom należącym do mniejszości polskiej w Niemczech przed 1939 województwo.
Słownik WOJNA POLSKO-CZECHOSŁOWACKA 1919:
Czym jest Śląsk Cieszyński ( Zaolzie); 23 I 1919 rząd Czechosłowacji, nie chcąc dopuścić do przeprowadzenia poprzez władze polskie wyborów do sejmu na Śląsku Cieszyńskim, zażądał wycofania wojsk polskich z województwo.
Słownik WYHOWSKI JAN:
Czym jest 1664) - hetman kozacki od 1657; W momencie stworzenia Chmielnickiego poeta wojska zaporoskiego i bliski współpracownik Bohdana Chmielnickiego, który powierzył mu opiekę nad swoim synem Juraszką województwo.

Czym jest Województwo znaczenie w Słownik definicji W .

  • Dodano:
  • Autor: