wolność niezawłość co to znaczy

Definicja WOLNOŚĆ I NIEZAWISŁOŚĆ (WIN) histori Polski. Słownik konspiracyjna wywodząca się z

Definicja WOLNOŚĆ I NIEZAWISŁOŚĆ (WIN)

Co to znaczy WOLNOŚĆ I NIEZAWISŁOŚĆ (WIN): organizacja konspiracyjna wywodząca się z Delegatury Sił Zbrojnych; powstała we IX 1945; w wytycznych programowych WiN O wolność obywatela i niezawisłość państwa postulowano realizację programu RJN z 1944; zamierzano pomóc PSL w wygraniu wyborów do Sejmu Ustawodawczego; istniały cztery Zarządy Kluczowe na czele których stali kolejno: płk J. Rzepecki (IX - XII 1945), płk F. Niepokolczycki (I - X 1946), ppłk W. Kwieciński (X 1946 - I 1947) i ppłk Ł. Ciepliński (I - XI 1947); posiadała tak zwany Delegaturę Zagraniczną na czele z płk. J. Maciołkiem; po rozbiciu siatki WiN-u w państwie służba bezpieczeństwa ( bezpieka) i wywiad wojskowy starały się przejąć kierownictwo nad Delegaturą Zagraniczną WiN-u, by mieć poprzez nią dostęp do tajemnic wywiadu amerykańskiego; w tym celu utworzono w państwie fikcyjny V Zarząd Kluczowy WiN kierowany poprzez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (1949); istniał do 1953 i zakończył się kompromitacją emigracji, tak zwany "Aferą Bergu".

Słownik WALEWSKI ALEKSANDER:
Czym jest dyplomata francuski; nieślubny syn Marii Walewskiej i cesarza Napoleona I; w momencie stworzenia listopadowego uczestnik misji dyplomatycznej w Londynie; był ambasadorem Francji w Madrycie i Londynie wolność i niezawisłość (win).
Słownik WYŚWIECENIE:
Czym jest BANICJA wolność i niezawisłość (win).
Słownik WIELKA NOWENNA:
Czym jest program ogłoszony poprzez prymasa S. Wyszyńskiego w czasie uroczystości Bożego Ciała w 1957; zakładał odnowę wartości religijnych, moralnych i narodowych dla uczczenia Milenium chrztu Polski w 1966 wolność i niezawisłość (win).
Słownik WOLIN:
Czym jest największych ośrodków miejskich i handlowych na pd. wybrzeżu Bałtyku, położony na wyspie Wolin; kluczowy ośrodek polityczny i kultowy (świątynia Trzygłowa) plemienia zachodniopomorskiego Wolinian od wolność i niezawisłość (win).
Słownik WOJNY POLSKO-NIEMIECKIE:
Czym jest z cesarstwem o utrzymanie suwerenności Piastów i z marchiami wschodnimi, o podłożu sporów terytorialnych; 1) za panowania Mieszka I doszło do wojen tak z Marchią Wschodnią w sporze o panowanie nad wolność i niezawisłość (win).

Czym jest WOLNOŚĆ I NIEZAWISŁOŚĆ (WIN) znaczenie w Słownik definicji W .

  • Dodano:
  • Autor: