wyhowski co to znaczy

Definicja WYHOWSKI JAN histori Polski. Słownik 1664) - hetman kozacki od 1657; W momencie

Definicja WYHOWSKI JAN

Co to znaczy WYHOWSKI JAN: (Iwan) (ur. - - 1664) - hetman kozacki od 1657; W momencie stworzenia Chmielnickiego poeta wojska zaporoskiego i bliski współpracownik Bohdana Chmielnickiego, który powierzył mu opiekę nad swoim synem Juraszką Chmielnickim; od 1657 faktycznie był przywódcą Kozaków doprowadzając do porozumienia z Rzeczpospolitą na mocy ugody w Hadziaczu (w zamian uzyskał urząd wojewody kijowskiego); pozbawiony buławy hetmana kozackiego poprzez zwolenników zbliżenia z Rosją został rozstrzelany na mocy wyroku sądu wojskowego po próbie poparcia dla wyprawy Jana Kazimierza Wazy na Zadnieprze.

Słownik WASZKOWSKI ALEKSANDER:
Czym jest 1841-1865) - działacz spiskowy; uczestnik manifestacji patriotycznych 1860-1861; w momencie stworzenia styczniowego naczelnik m. Warszawy od 10 XII 1863; w XII 1864 aresztowany i skazany na śmierć wyhowski jan.
Słownik WYSZYŃSKI STEFAN:
Czym jest arcybiskup gnieźnieński i warszawski, prymas Polski (1948); od 1953 kardynał; starając się uchronić Kościół katolicki przed represjami, bez porozumienia z Watykanem podpisał w 1950 porozumienie wyhowski jan.
Słownik WOJNA O SUKCESJĘ POLSKˇ:
Czym jest 1733-1735 o sukcesję na tronie polskim po śmierci Augusta II Wettina; Przewarzająca część szlachty poparła na konwokacji Stanisława Leszczyńskiego, a jego roszczenia do tronu wsparła Francja; Rosja i wyhowski jan.
Słownik WARSZAWIANKA:
Czym jest patriotyczna; napisał ją w okresie stworzenia listopadowego C. Delavigne, przetłumaczył K. Sienkiewicz; muzykę skomponował K. Kurpiński; rozpoczyna się od słów Oto dziś dzień krwi i chwały wyhowski jan.
Słownik WŁADYSŁAW III WARNEŃCZYK:
Czym jest Władysława Jagiełły i Zofii Holszańskiej; W 1434 wybrany na króla Polski, nie mniej jednak faktyczna władza była w rękach Zbigniewa Oleśnickiego; w 1439 po śmierci Albrechta II Habsburga wybrany wyhowski jan.

Czym jest Jan Wyhowski znaczenie w Słownik definicji W .

  • Dodano:
  • Autor: