mieczowych kawalerów zakon co to znaczy

Definicja ZAKON KAWALERÓW MIECZOWYCH histori Polski. Słownik założony w 1202 poprzez biskupa

Definicja ZAKON KAWALERÓW MIECZOWYCH

Co to znaczy ZAKON KAWALERÓW MIECZOWYCH: zakon rycerski założony w 1202 poprzez biskupa ryskiego Alberta dla obrony i rozszerzenia posiadłości w Inflantach; podjął podobnie jak Zakon Krzyżacki próbę utworzenia własnego państwa, kosztem plemion bałtyckich (Łotyszy i Litwinów) i ugrofińskich (Estończyków) i poprzez ekspansję na Ruś (zatrzymaną po przegranej bitwie na jeziorze Pejpus w 1242); wskutek klęski poniesionej w bitwie z wojskami litewskimi w 1236 pod Szawlami połączył się w 1236 na prawach autonomicznych z Zakonem Krzyżackim. W 1561 uległ zeświecczeniu.

Słownik ZALIWSKI JÓZEF:
Czym jest pułkownik, działacz niepodległościowy; członek Wolnomularstwa Narodowego i Sprzysiężenia Wysockiego; walczył w stworzeniu listopadowym; w momencie Wielkiej Emigracji związany z J. Lelewelem i Zemstą zakon kawalerów mieczowych.
Słownik ZYNDRAM Z MASZKOWIC:
Czym jest zm. 1413) - od 1404 miecznik krakowski; dowodził rycerstwem polskim w bitwie pod Grunwaldem zakon kawalerów mieczowych.
Słownik ŻURAWNO:
Czym jest wojny polsko-tureckiej w 1678; w kampanii 1676 armia turecko-tatarska w sile 40 tys. żołnierzy obległa 21-tys. wojska polskie pod dowództwem Jana III Sobieskiego zamknięte w obozie warownym; 2) po zakon kawalerów mieczowych.
Słownik ZBORÓW:
Czym jest kozacka ugoda w 1649 w momencie stworzenia Chmielnickiego; w czasie oblężenia Zbaraża spieszący z odsieczą Jan Kazimierz Waza zaskoczony został poprzez wojska kozacko-tatarskie w czasie przeprawy zakon kawalerów mieczowych.
Słownik ZWIERKOWSKI WALENTY:
Czym jest działacz polityczny, dziennikarz; walczył w armii Księstwa Warszawskiego; w 1825 deputowany do sejmu Królestwa Polskiego; związany z kaliszanami; od 1828 członek sprzysiężenia Wysockiego; w momencie zakon kawalerów mieczowych.

Czym jest Mieczowych Kawalerów Zakon znaczenie w Słownik definicji Z .

  • Dodano:
  • Autor: