zamoyski co znaczy

Definicja ZAMOYSKI JAN histori Polski. Słownik polityk, kanclerz ogromny koronny, hetman ogromny krzyżówka

Definicja ZAMOYSKI JAN

Co to znaczy ZAMOYSKI JAN: (1542-1605) - polityk, kanclerz ogromny koronny, hetman ogromny koronny od 1578; po studiach we Włoszech sekretarz na dworze Zygmunta Augusta; współautor koncepcji elekcji viritim; w momencie pierwszej wolnej elekcji stał się przywódcą średniej szlachty; bliski współpracownik Stefana Batorego; uczestnik wojen z Moskwą i Szwecją w XVI-XVII w.; przyczynił się do skazania za warcholstwo Samuela Zborowskiego; mimo wsparcia dla elekcji Zygmunta III Wazy ( Byczyna) odsunięty poprzez króla z grona doradców z racji na opór przeciwko usiłowaniom wzmocnienia władzy monarchy; mecenas humanistów (w związku z jego zaślubinami odbyła się w Ujazdowie w 1578 prapremiera Odprawy posłów greckich Jana Kochanowskiego); twórca rozbudowy Zamościa jako miasta renesansowego; założyciel Akademii Zamoyskiej i tamtejszej oficyny wydawniczej.

Co znaczy ZOMO:
Porównanie zobacz ZMOTORYZOWANE ODWODY MILICJI OBYWATELSKIEJ zamoyski jan co znaczy.
Krzyżówka ŻELEŃSKI TADEUSZ:
Dlaczego 1941) - doktor, poeta, dziennikarz, tłumacz; studiował medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim; w l. 1901-1906 i w czasie I wojny światowej pracował jako doktor; ogłosił kilka prac naukowych z zamoyski jan krzyżówka.
Co to jest ZPP:
Jak lepiej zobacz ZWIĄZEK PATRIOTÓW POLSKICH zamoyski jan co to jest.
Słownik ZWIĄZEK NIEZALEŻNEJ MŁODZIEŻY SOCJALISTYCZNEJ (ZNM:
Kiedy młodzieży akademickiej utworzona w 1917; kontynuował działalność Unii Stowarzyszeń Polskiej Młodzieży Postępowo-Niepodległościowej; w 1922 samodzielne koła na uczelniach połączyły się w jednolitą zamoyski jan słownik.
Czym jest ZAWADZKI ALEKSANDER:
Od czego zależy polityk, działacz ruchu robotniczego; od 1922 w KZMP, a od 1923 w KPP, gdzie był między innymi kierownikiem wydziału wojskowego; sporo lat przesiedział w więzieniu w Polsce (1925-32 i 1936-39); w zamoyski jan czym jest.

Czym jest Jan Zamoyski znaczenie w Słownik definicji Z .

  • Dodano:
  • Autor: